Suyun Altında “Konuşan Eller”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İşitme engelli vatandaşlarımızın kamu hizmeti alırken karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek için dünyada ilk defa bir işaret dili eğitimi sınavı, 28 Mart Perşembe günü sözlü iletişimin mümkün olmadığı Turkuazoo Akvaryum’da, suyun altında gerçekleşti.

Açıldığı ilk günden bu yana bir çok sosyal sorumluk projesine destek veren Bayrampaşa’daki dev akvaryum Turkuazoo, yine bir ilke imza attı ve işaret dili eğitiminin sınavına ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan 30 yaş altı doktorlar, hemşireler, hakimler, savcılar, avukatlar, polisler ve öğretmenlerden oluşan 50 kamu görevlisi, işitme engelli vatandaşlarımızın kamuda karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek, işitme engellilerle daha rahat iletişim kurabilmek, onların hizmete daha kolay ulaşmasını ve ihtiyaçlarının doğru ve yerinde karşılanmasına katkıda bulunmak için, Genç Gönüllüler Derneği (GGD) ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği’nin (İED) tarafından verilen “Konuşan Eller Projesi” ile işaret dili eğitimi aldı. Bu eğitimin son aşaması olan sınav ise Türkiye’nin ilk dev akvaryumu olan Bayrampaşa’daki Turkuazoo Akvaryum’da gerçekleşti.

T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenen Konuşan Eller Projesi kapsamında, “görevimiz tehlike” gibi özel programlarla önceden izin alınarak kamu kurumlarında işitme engellilerin yaşadıkları sorunlar gizli kameralarla tespit edildi, işitme engellilerin yaşadığı güçlüklere ilişkin simulasyonlar hazırlandı. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden kamu görevlilerinin katıldığı yedi gün süren işaret dili eğitimide işitme engellilerin dünyası anlatıldı, işaret dili eğitimi verildi, sualtında işaret dili ile duygular aktarıldı. Eğitimin sonunda genç kamu görevlileri Bayrampaşa’daki dev akvaryum Turkuazoo’da köpekbalıkları ve onbinlerce balık arasına dalarak işaret diliyle birbirleriyle konuştu ve işitme engellilerle empati kurarak aldıkları eğitimin sınavına girdiler. Sınav sonrasında Bezmi Alem Üniversitesi öğrencileri akvaryumun dışında Orhan Gencebay’ın ünlü parçası Hatasız Kul Olmaz’ı seslendirirken, organizasyona katılan kamu personeli de suyun altında şarkıya eşlik ettiler.

AB Uyum yasaları çerçevesinde, işitme engellilerin önlerindeki engellerin kaldırılması için iki yıl içinde Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kamuda işaret dili tercümanı bulunması zorunluluğu gelecek. Bu çalışmalar kapsamında önce Almanya’da bir fizibilite ziyareti gerçekleştirerek ve örnekleri Türkiye’ye getirilecek. Sonrasında ise İstanbul’da işaret diline ilişkin geniş çaplı bir buluşma düzenlenecek.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.