Sürpriz yumurta: Brownie

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Çocukların çok seveceği mükemmel bir tatlı tarifi!

Bu sürpriz yumurta bildiğiniz sürpriz yumurta değil! Daha şaşırtıcı ve daha eğlenceli!

İşte severek yapacağınız ve özellikle çocuklarınızı mutlu edecek brownie tarifi…

Sürpriz yumurta: Brownie

Yaklaşık olarak 19-20 adet büyük boy yumurtaya ihtiyacımız var. İlk önce yumurta kabuklarını yıkıyorsunuz. Daha sonra klasik stil şarap açacağının sivri olan ucu ile nazikçe geniş tabanından ufak bir delik açıyorsunuz.
39085
Bu deliğin etrafındaki kabukları elinizle nazikçe ufak parçalar halinde kırarak alıyorsunuz. Çiğ yumurtada biri kabuğun hemen altında, diğeri de yumurta beyazının hemen üzerinde olmak üzere iki adet zar bulunmakta. Kabuğa delik açtığınızda ilk zar deliniyor. İkinci zar için çatalın ucu ile ufak bir kesik atıyorsunuz.

Hazırladığınız yumurtayı bir kaba ters çevirdiğinizde yumurta beyazı ve sarısı akmaya başlayacaktır.Eğer akışta sorun yaşıyorsanız, kabuğu nazikçe sallayabilirsiniz. Bu şekilde bütün yumurtaların içlerini boşaltılır. Reçetede 3 adet yumurtaya ihtiyaç bulunmaktadır. Kalan yumurtaları, hava geçirmeyen, vakumlu kapaklı kaplar içinde buzdolabında yaklaşık 3-4 gün saklayabilirsiniz.

39086

Yumurta kabuklarını hazırladıktan sonra tekrar sudan geçiriliyor. Hem yumurta kokusundan kurtulmak hem de yumurta kabuğuna yapışık olan zarı kurutmak için, tuzlu su dolu bir kabın içinde yaklaşık 30-35 dakika kaynatmaya bırakılır. 1 litre suya 100gr tuz kullanılacaktır.
39087
Kaynatma süresinin sonunda,  içlerinin kuruması için tezgah üzerine serilmiş bir mutfak bezinin üzerine, delikleri aşağıya gelecek şekilde dizilir. Kurumuş yumurta kabuklarının içine bir çay kaşığı sıvı yağ dökülürek, içinin yağlanması gerekmekte.  Bu şekilde içindeki hamurun kabuğa yapışmasını engellemiş olacaksınız.

Artık yumurta kabukları kullanılmaya hazır hale geldi. Bundan sonraki aşama pişirmeye hazırlık olacaktır. Denge problemi yaşanmaması için yumurta kabuklarını, kenarlarından alüminyum folyo ile destekleyerek muffin kalıplarına yerleştiriyorsunuz. Bu sayede hamuru kalıplara paylaştırırken kaymayacak, pişerken de dengesi bozulmayacaktır.
39088
Hazırlanan brownie hamuru, yuvarlak duy ucu geçirilmiş sıkma torbasına aktarıldı. Bu sayede yumurtada açmış olduğumuz delikten hamuru koymanız kolay olacaktır. Dışına akanlar mutlaka olacaktır. Peçete ile bunları pişmeden önce temizlemeniz, sonradan temizlemenizden daha rahat.

Fırından çıktığında gördüğünüz manzara karşısında çığlık atmayın. Brownie hamuru yüksek ihtimalle yumurta kabuğun deliğinde fırlamış olacaktır. Manzara kötü bile olsa doğru yoldasınız. Soğumasını beklemeden henüze sıcakken keklerin fazla olan kısımlarını üzerinden alın. Kolayca ayrılacaktır.

39089

Gerekli Malzemeler:

* 16-20 adet “L” boy Yumurta kabuğu (Temizlenmiş ve kurutulmuş halde)**

* 200gr Bitter Kuvertür Çikolata

* 125gr Tereyağ

* 1 cup Toz şeker

* 3 adet Yumurta

* 1 cup Un

* 1/4 teaspoon Tuz

* 3 Tablespoon Kakao

* 1 teaspoon Vanilya aroması

Hazırlanışı:

Yumurtaların kalıplarının hazırlanması; yumurtaların geniş olan taraflarından ufak bir delik açılır ve bir kasenin içine boşaltılır. Sudan geçirilerek kaynatmaya hazır hale getirilir. Ocak üzerinde tuzlu su hazırlanır. Yumurta kalıpları bu suda yaklaşık 30 dakika kaynatılır. Süre sonunda kurulama bezi serilmiş tezgah üzerine delik kısımları aşağıya gelecek şekilde yerleştirilerek kurutulur. Kuruyan yumurta kalıplarının içi bir çay kaşığı sıvı yağ ile yağlanır, alüminyum folyo ile desteklenerek muffin kalıplarına yerleştirilir.

Fırın 175 derecede fanlı olarak ön ısıtma yapılır. Brownie hamuru için Benmari usulü, yağ ve çikolata su dolu bir kabın üzerine oturttulmuş başka bir kabın içinde eritilir ve birbirine iyice karışması sağlanır. Un, kakao ve tuz bir kabın içine elenir.
Yumurta, toz şeker ve vanilya aroması başka bir kabın içinde krem rengi alıncaya kadar çırpılır. Bu karışıma, eritilmiş olan ve sıcaklığını koruyan çikolata, çırpma işlemi devam ederken ilave edilir. İyice karıştıktan sonra, bir spatula ile kuru malzeme iki seferde sürekli karıştırılarak eklenir.

Hazırlanan brownie hamuru yuvarlak duy ucu takılmış, sıkma torbasına konulur ve yumurta kalıplarının içine paylaştırılır. Ön ısıtma yapılmış fırında 20 dakika pişirilir. Süre sonunda tezgaha alınır ve kalıp dışına çıkan hamurlar,henüz sıcakken kalıplardan temizlenir. Oda sıcaklığına ulaştığında servise alınır.

Kaynak: Elmaelma.com

More from the blog

İstanbul’da Yetişkin Tramblon Parkı

Yeni nesil eğlence parkları arasında öne çıkan Flyzone Trambolin Parkı, birbirinden iddialı parkurlarıyla konuklarına çarpıcı bir deneyim sunuyor. Yüksek kalitedeki trambolinleri sayesinde ayaklarınızı yerden...

Şekillendirirken Bakım Yapan Dax Ürünleri

İçerdiği doğal yağlar ve özel bileşenler sayesinde saçlara mükemmel şekil veren, aynı zamanda saç sağlığını destekleyen Dax ürünleri Watsons'ta sizlerle. Bakım yağları ve şekillendirici...

Aracınızın Yağ Değişimini Güvenle Yapabilmeniz İçin Öneriler

Aracınızın periyodik bakımlarını uzman ellerde yaptırmak ömrünü uzatırken, güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşamınıza olanak sağlar. Araç bakımının düzenli aralıklarla yapılması aynı zamanda...

Mega HairTrans markası ‘Avrupa’nın En Başarılı Saç Ekim Merkezi’ seçildi

Best Of Year Awards 2020 Yılın Enleri Ödülleri Töreni’nde, Mega HairTrans markası ‘Avrupa’nın En Başarılı Saç Ekim Merkezi’ seçildi. Ata Çağlayan ve Banu Noyan’ın düzenlediği,...