Spordan sonra bunları yemeyin!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Spordan önce neler yememiz gerektiğini artık biliyoruz. Peki ya spor sonrası nasıl beslenmeliyiz?

Egzersizden maksimum düzeyde sonuç almak için öcesinde beslenmemize dikkat etmemiz gerektiği gibi, egzersiz sonrasında kaybettiğimiz enerjiyi sağlıklı bir şekilde toplamak için ve tüm çalışmamızın boşa gitmemesi için, spor sonrası beslenmeye de dikkat etmemiz gerekiyor.

İşte spordan sonra uzak durmanız gereken yiyecekler…

Çiğ sebzeler

Çiğ sebzeler her ne kadar sağlıklı yiyecekler olsalar da, egzersiz sırasında kaybettiğiniz enerjiyi size sağlamaya yeterli değil. Vücut direncinizin düşmemesi için yanında bir miktar protein de almanız gerekiyor.

Gazlı içecekler

Gazlı içecekler metabolizmayı yavaşlatacak düzeyde şeker barındırıyor. Bunun yerine maden suyu tercih edebilirisiniz.

Tuzlu abur cuburlar

Patates cipsleri ne kadar cezbedici görünse de, içerdikleri yüksek miktarda tuz, vücuttaki potasyum seviyesinin azalmasına neden oluyor. Hücrelerin ihtiyacı olan minerali vücut potasyumdan temin ediyor.

Şekerlemeler

Şekerlemeler size hiç bir fayda sağlamayacağı gibi, tüm çabanızı da çöpe atmanıza neden olacaktır. Tatlı ihtiyacınızı çikolatalı sütle bastırmak iyi bir fikir olabilir. Hem sporda kaybettiğiniz enerjiyi vücudunuza sağlar, hem de kalsiyum ihtiyacınızı karşılar.

Mısır gevreği

Mısır gevreğinde seçimi doğru yapmak gerekiyor. Bazı markalar diyete uygun ve egzersiz sonrası için doğru bir seçim olmasına rağmen, bazı markalar adeta bir şeker deposu.

 

Kaynak: elmaelma.com

More from the blog

Yogadan daha fazlasına adanmış bir hayat: Çetin Çetintaş

Yaptığı birçok çalışma ile Türkiye’de yoganın büyük bir ivme kazanmasını sağlayan Çetin Çetintaş, dergi, YouTube kanalı, Podcast ve yazdığı kitaplar ile de binlerce kişiye...

Dünyanın Farklı Liglerinden Puan Durumu Öğrenme İmkanı

Skorexpress tüm farklı spor dalları adına detaylı bilgiler sunuyor. Her zevke hitap eden oyunlar için eş zamanlı olarak canlı sonuçlara ulaşılabilir. 

2018 Dünya Kupası’nda hangi takım büyük umutlar veriyor? İşte 10 ülke

Önümüzdeki Dünya Kupası’nda tarih yazabilen takımları analiz ediyoruz.

Lohusa Dönemi için Faydalı Egzersiz Hareketleri

Bugün ki makalemizde kadınlar için çok faydalı olacağına inandığımız lohusa dönemi için faydalı egzersiz hareketleri üzerinde duracağız. Türkiye genelinde hamilelik sonrası süreç, kadınlar için...