Songül Cabacı’dan, “Şizofrenik Sancılar”

Songül Cabacı_Şizofrenik Sancılar
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Songül Cabacı_Şizofrenik Sancılar

Türk moda dünyasının yeni yıldızlarından Songül Cabacı, 2011-2012 sonbahar-kış koleksiyonu “Şizofrenik Sancılar”da Leyla’nın yazılarından yola çıkarak tüm anlaşılamayan hayatlar için tasarladı.

Türk moda dünyasının yeni yıldızlarından Songül Cabacı, 2011-2012 sonbahar-kış koleksiyonu “Şizofrenik Sancılar” ile tutkunlarıyla buluşuyor. Cabacı kendisinin de yakından tanıdığı Leyla’dan yola çıkarak tüm anlaşılamayan hayatlar için tasarladığı bu koleksiyonda duyguları harekete geçirerek yüreklerimizi sarıyor.

Songül Cabacı, bir tasarımcının tasarı sürecindeki evrelerini, yarattığı hayal dünyasındaki karakter ve biçimleri, bir kadının yaşamını ifade etme aşamasındaki süreci “Şizofrenik Sancılar” diyerek betimliyor. Ve şunları söylüyor; “Anlaşılması beklenen hayaller, uçsuz bucaksız bir yolculuktur. Bir kadın olarak hayalleri dışa vurum şekliniz bambaşka duruşlarla olabilir ve bu en zorudur aslında… Bu koleksiyon tüm kadınlara, sanatçılara ve anlaşılmaz hayatlara ithaf edilmiştir.”

Tasarımcı kendi kaleminden Şizofrenik Sancılar’ı şöyle aktarıyor;

  • Bir hayaldir yaşadıklarımız belki,
  • Anlattığımız kendimizi ararken kayboluşumuzdur kimi zaman.
  • Bir kadın tanımıştım adı “Leyla” anlaşılamaz bir dünyası vardı. Şizofrendi…
  • Kendince bir şeyler anlatırdı; durmaksızın yazardı, kim bilir ne geçerdi aklından
  • Onu anlayabilmek zordu…
  • Şizofrendi ‘Leyla’ ama bir KADINDI
  • En önemli mesele bir kadını anlamak değil midir?

Koleksiyon şıklığa avangart bir yaklaşımla hem çok sade hem de çok avangart, sade-soyut biçimlerle karşımıza çıkıyor.

Giysiler üzerinde tasarımcı tarafından yapılmış kavramsal desenler yer alıyor. Bu koleksiyonda hep bildiğimiz gerçek algısını değiştirmeyi amaç edinin tasarımcı kullandığı avangart biçimleri bağlama detayları ile zenginleştiriyor.

Negatif ve umutsuz bir duruşu sergiliyor gibi görünse de ciddi bir dışavurumun, olumlu yaklaşımların ifade edilmesi üzerine kurgulanan koleksiyon Basic & Elegent olarak iki line’dan oluşmakta.

Ceket-gömlek-pantolon kombinler, asimetrik kontrast renklerden oluşan elbiseler, çok ince triko basicler koleksiyonu tamamlamakta.

Renkler sıcak-soğuk, kumaşlar mat-parlak ilişkileri ile kurgulanmış. Siyahın hakimiyeti ile başlayan serüven petrol yeşili, kiremit ve pudra tonlarından geçerek ekruya ulaşıyor.

2005-2009 yıllarında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tasarım Bölümü’nde okuyan Cabacı, tasarımlarını plastik sanatlar ile birleştirerek markasının temellerini oluşturdu. 2009 mezuniyeti ardından Simay Bülbül ile çalıştı. 2010 yılında Galata’da kendi tasarım atölyesini açtı. İstanbul Fashion Week CPİ 2010 fuarına katıldı. 2010 Haziran ayında GalataModa etkinlikleri kapsamında ilk defilesini gerçekleştirdi.

Henüz 25 yaşında olmasına rağmen, bu genç yaşına önemli başarılar sığdıran, Galata’daki kendi tasarım atölyesinin yanı sıra Bursa ve İstanbul’da Etiler, Bağdat Caddesi ve Nişantaşı’nda bulunan satış noktalarında tasarımlarını moda severlere sunan Songül Cabacı adını marka yapmayı başarmış durumda.

Tasarımcı kendi markası dışında ulusal ve uluslar arası çeşitli tekstil firmalarına free lance olarak koleksiyonlar yapmakta ve genç tasarımcılara destek vermek amacıyla birçok eğitim projelerine de katılmaktadır.

Songül Cabacı’nın geniş bir kitleye hitap eden sade ve şık tasarımları rahatlıktan ödün vermeden etkileyici bir görünüm oluşturarak kadınları mutlu etmeye devam ediyor.

 

Kaynak: Haberindeks

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.