Sonbahar Detoksu ile Bahar Yorgunluğu Yaşamayın

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Genellikle kendimizi yorgun, halsiz ve isteksiz hissederiz. Sonbaharda havaların yavaş yavaş soğuması, günlerin kısalması ile hareketin azalması, iştahımızı, hayat kalitemizi ve çalışma tempomuzu da olumsuz etkileyebilir.

Sağlıklı beslenme ve beslenme sistemimizde yapacağımız ufak değişikliklerden oluşan sonbahar detoksu yorgunluğu yenmenizde baş aktör olacaktır. İşte sonbahar yorgunluğunu atacak sonbahar detoksu;

1- Su İçme alışkanlığı kazanın. Hala su içme alışkanlığı kazanmadıysanız artık yeter, ekim detoksunu fırsat bilip, susamasanız da su için. Günde 8–15 su bardağı su kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve mevsim değişikliklerine bağlı oluşabilecek sindirim sistemi problemlerini çözecektir.
2- C vitaminini yeterli ve düzenli tüketmeyi ihmal etmeyin. Bahar mevsiminde tüketimine en çok dikkat etmemiz gereken vitamin C vitaminidir. Yemeklerinizde C vitamininden zengin olan yeşilbiber, kuşburnu, maydanoz gibi besinleri ve C vitamininin kaynağı olan taze sebze ve meyveleri her zaman tüketin.
3- Alkol tüketimi minimum düzeyde olsun. Alkol tüketimi, bahar yorgunluğunu kamçılar. Özellikle sonbaharda alkol tüketimi daha kontrollü olmalıdır. Alkol oranı düşük içecekleri tercih etmeli ve 1–2 kadehten daha fazlasını tüketmemelisiniz. Vücudunuzu alkolden daha çabuk temizlemek için alkollü içecekler ile birlikte ve sonrasında bol miktarda su içmelisiniz.
4- Kafein tüketiminde çok serbest olmayın. Sonbaharda, havaların soğuması, günlerin kısalması, gecelerin uzaması ile birlikte soğuk içecekler yerini sıcak içeceklere bırakır. Sabah uyanabilmek veya alkolün etkisinden kurtulmak veya gün içerisinde yorgunluğu yenmek gibi bir çok değişik nedenle sebep yaratarak, öğleden sonra beş çayında ve uzun akşam sofralarında da bol bol tükettiğimiz çay ve kahve tüketimini kontrol altında tutmalıyız. Bahar yorgunluğu ile savaşmak için aşırı kafein tüketmek yanlış bir uygulamadır. Çünkü kafein aşırı alındığında kalp çarpıntısına ve vücuttan su kaybına neden olabilir. Az miktarda kafeinin uyarıcı etkisi olduğu doğrudur fakat abarttığınız zaman faydadan çok zarar getirir.
5- Yeterli, dengeli ve kendi içinde düzenli beslenmeyi ekim detoksu ile pekiştirin. Az az ve sık sık beslenin. Düzensiz beslenme ve uzun süreli açlıklar kan şekerinin dengesiz yükselmesi ve düşmesine neden olur, bahar yorgunluğunu hat safalara getirir. Günde 6 öğün beslenmeye ve gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmamaya özen gösterin.
6- Doğal, yöresel ve mevsiminde olan yiyecekleri tüketin. Yiyecekleri mevsiminde, bulunduğunuz ortamda yetişen yöresel ve katkı maddesi içermeyen doğal olanları tercih edin. Yiyeceklerin içinde bulunan katkı maddelerinin miktarı ve yoğunluğu ölçüsünde sindiriminiz zor olmaktadır.
7- Doğal baharatları sofranızdan eksik etmeyin. Mide probleminiz yoksa yemeklerde kırmızıbiber ve karabiber kullanmanız metabolizma hızınızı arttırmanın yanında tuz tüketimini azaltmanıza yardımcı olur ve ödem problemi yaşamanızı engeller.
8- Kıpırdayın. Açık havada en az yarım saatlik orta tempoda yürüyüşler yapın ve oksijen kapasitenizi yükseltin. Gün içinde de olabilecek en yüksek seviyede hareketli olmaya çalışın.
9- Düzenli ve yeterli uyuyun. Düzenli ve yeterli uyumak günü düzenli yaşamanızı kolaylaştırır.

1 haftalık Sonbahar Detoksu

Kahvaltıdan önce
· 1 su bardı ılık su
· 1 su bardağı daha soğuk su

Sabah:

· 1 adet haşlanmış yumurta
· 1 dilim peynir
· 2 dilim ekmek
· Bol yeşilbiber, maydanoz, nane

Kuşluk:
· 1 adet taze incir
· 3 adet tam ceviz ( taze ceviz olursa daha iyi olur)

Öğlen yemeği:
· Kırmızı mercimek çorbası
· Sebzeli et sote
· Bol salata ( az zeytinyağı ilaveli)
İkindi – 1
· 30 adet taze fındık
· 15 adet çekirdekli iri siyah üzüm

İkindi – 2
· 1 su bardağı süt

Akşam
· 1 adet orta boy balık ızgara
· 1 dilim ekmek
· Bol salata ( az zeytinyağı ilaveli)

Gece öğünü
· 2 adet taze mürdüm eriği

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.