Soğuk algınlığını 1 günde yenin

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Havaların soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı vakaları arttı. Soğuk algınlığını atlatmanın en iyi yollarından biri dinlemek olsa da uzmanlar, bir gün içinde kendi kendinize alacağınız basit önlemlerle hastalığı daha kolay atlatabileceğinizi belirtiyor

Saat 07.00: SICAK DUŞ ALIN

Sabah kalkar kalkmaz ilk iş olarak sıcak suyla duş alın. Sıcak suyla duş aldığınızda buhar sinüslerinizin açılmasına ve eklemlerinizdeki ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Duştan çıktıktan sonra kendinizi çok daha rahatlamış hissedeceksiniz.

SABAH 08.00: KAHVALTI EDİN
Hastalıkları yenmenin en iyi yollarından biri de beslenme. Bu yüzden kesinlikle kahvaltı etmeden evden çıkmayın. Büyük bir bardak taze sıkılmış portakal suyu için ve yulaf ezmesi yiyin. Yulaf, vitamin, mineral, antioksidan, protein, karbonhidrat ve demir kaynağıdır.

SABAH SAAT 10.00: YÜZE BUHAR BANYOSU
Soğuk algınlığı ve grip virüsleri, sıklıkla yüzle olan temasla bulaşabilir. Hapşırma sonrası ellerinizi yıkamadan önce gözlerinize veya ağzınıza dokunmayın. Geniş bir kaba sıcak su koyup başınızı bir havluyla örterek 5 dakika buhar banyosu yapın. Bu baş ağrınızı azaltır ve sinüslerinizin açılmasına yardımcı olur.

GÜN ORTASI: YÜRÜYÜŞE ÇIKIN
Kış aylarında hava koşulları nedeniyle insanların kapalı alanlarda daha fazla bir arada bulunmaları enfeksiyonların yayılma riskini de artırıyor. Bu yüzden bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yemekten önce dışarı çıkıp temiz hava alın ve kısa bir yürüyüş yapın.

SAAT 13.00: TAVUK YİYİN
Öğlen yemeğinde tavuk suyu çorbası için ya da tavuklu salata yiyin. Çünkü tavuk tam bir protein deposu. Protein bu dönemde zayıf düşen bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur.

SAAT 15.00: BİTKİSEL ÇAY İÇİN
Bitkisel çaylar da bu dönemde vücut direncinizi artırmanıza yardımcı olur. Vücudunuzdaki C vitamini seviyesini artırmak için sabahın yanı sıra bu saatte de bir bardak taze sıkılmış portakal suyu içebilirsiniz.

SAAT 15.00: BİTKİSEL ÇAY İÇİN
Bitkisel çaylar da bu dönemde vücut direncinizi artırmanıza yardımcı olur. Vücudunuzdaki C vitamini seviyesini artırmak için sabahın yanı sıra bu saatte de bir bardak taze sıkılmış portakal suyu içebilirsiniz.

SAAT 20.00: TEKRAR DUŞ ALIN
Soğuk alınlığında sabahın yanı sıra akşam da duş alın. Ilık duş vücudun virüslere karşı savunmasını artırıyor. Vücudun rahatlamasına yardımcı oluyor, soğuk algınlığı nedeniyle oluşan ağrıları da azaltıyor.

SAAT 22.00: ERKEN YATIN
Soğuk algınlığını yenmenin en iyi yollarından biri de dinlenmek. Vücudunuzun “yeniden şarj” olmasını sağlamak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için erken yatın. Geç saatlere kadar televizyon izlemeyin ya da işi yatağa taşımayın. Kahve içmeyin.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...