Sivilceye yol açan 5 alışkanlık

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hayatında hiç sivilcesi çıkmamış bir insan var mıdır? İlla ki vardır ama sayısı çok azdır.

Hepimizin baş belası olan sivilceler aklınıza hiç gelmeyecek nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Çamaşır yıkama sıklığı

Yastık kılıflarınızın veya her gün kullandığınız havlunuzun yüzünüzde sivilcelere yol açabileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Yüzünüz gece uyurken yastığınızın her noktasına değiyor ve siz saatlerce yastığınızın üzerindeki ölü deri hücreleri ve bakterilerle birlikte uyuyorsunuz.

Şimdi bir de havlularınızı düşünün. Yüzünüzü temizleyip sonra havluya kuruluyorsunuz ancak havlunuz yeni yıkanmış değilse üzerindeki tüm mikroplar direkt yüzünüze geçiyor.

Tüm bunları engellemek için yastık kılıfınızı en az haftada bir, havlunuzu ise her gün değiştirmenizi öneriyoruz. Çamaşır sepeti biraz fazla dolacak ama sivilcesiz bir yüz için her şeye değer değil mi?

Saç şekillendirici ürünler

Jölespreyköpük gibi saç şekillendirici ürünlerin sivilceye yol açacağı kimsenin aklına gelmez. Ama şöyle düşünün, o ürünlerle şekillendirdiğiniz saçlarımız gün içinde cildimize ne kadar çok değiyor. Ayrıca saçlarınızı her gece yatmadan yıkamıyorsanız gün içinde kullandığınız bütün o ürünlerin kalıntıları uyurken yastığınıza geçiyor.

Ürünlerin içeriğindeki yağ, silikon ve akışkanlaştırıcı maddeler cildinizle temas ettiğinde gözeneklerinizi tıkıyor. Bu da sivilcenin oluşumunu hızlandırıyor.

Eğer şekillendirici kullanmadan yapamam diyorsanız, içeriğinde yağ, silikon ve akışkanlaştırıcı madde bulundurmayan ürünleri tercih edin.

Makyaj fırçalarının temizliği

Makyaja önem verdiğiniz kadar onları uyguladığınız fırçaların temizliğine önem vermediğinizi itiraf edin. Kaçımız allık fırçasını her hafta temizliyor? Oysa temizlemediğimiz halde her gün yüzümüze sürdüğümüz o fırçalar bakteri ve ölü deri hücresi kaynıyor.

Bu yüzden fırçalarınızı, haftada bir kez büyük kozmetik markalarında satılan özel fırça temizleyici sıvıyla veya antibakteriyel sıvı sabunla temizlemeyi ihmal etmeyin. Böylece mikroplar cildinizden uzak duracak ve sivilceye yol açmayacaktır.

Giysiler

Giysilerinizin ipliklerinin vücudunuzda çıkan sivilcelerin suçlusu olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Polyester ve lyrca kumaşlar, cildimizdeki ölü deri hücrelerini hapsediyorlar.

Vücudumuz her 40 dakikada 1 milyon ölü deri hücresi üretiyor. Giydiğimiz aşırı dar giysiler, bu ölü hücrelerin bir yere gitmesine izin vermeden onları tekrar cildimizin yüzeyine geri gönderiyor.

Cildinizin rahat nefes almasını ve ölü hücrelerle boğulmamasını istiyorsanız pamuk ve bambu gibi doğal kumaşlar tercih edin.

Temas

Telefonla konuşurken ya da elinizi yüzünüze dayamış bir şekilde bilgisayara bakarken sivilcelere davetiye çıkardığınızı biliyor musunuz? Gün boyu onlarca yüzeye dokunan parmaklarımız yüzümüzde gezdiğinde tüm o bakterileri yüzümüze aktarıyoruz.

Cep telefonları gibi yüzümüzle sürekli temas eden aletler de keza öyle, bakteri yuvası… Peki ne yapmalıyız?

Cep telefonuyla konuşurken kulaklığı tercih etmek iyi bir çözüm olabilir, böylece telefonun yaydığı radyasyona da daha az maruz kalırız.

Elimizi istem dışı olarak her yüzümüze götürdüğümüzde ise yüzümüzde çıkabilecek bir sivilceyi hayal edersek belki bu caydırıcı bir unsur olabilir.

 

Kaynak: Pudra.com

More from the blog

Türkiye ve Güney Kore arasında güzellik işbirliği

Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) Genel Direktörü Hyeon Cheol Kim, Güney Kore ve Türkiye arasında kozmetik alanındaki işbirliğini artırarak iki ülke arasındaki bağları daha da kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulunabilir?

Cilt lekelerinin baş gösterdiği yerler genellikle el, boyun ve yüz çevreleridir. Bu lekeler çeşitli durumlara göre oluşabilir ve vücutta kalma süreleri bu durumlara göre değişiklik gösterebilir. Lekelerin...

Gözlerinizin İçinin Işıltısını Dışına Yansıtın

Emin ve profesyonel ellerde yaptıracağınız göz altı ışık dolgusu için işinde uzman kişilerden yardım almanız çok önemli.

Kantaron yağının cilde faydaları nelerdir?

Cilt sorunlarında uzmanların da en çok önerdikleri seçeneklerden birisi olan kantaron yağının cilde faydaları konusunda bilgiler sunmak istiyoruz.