Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Akne problemi biz kadınların en büyük kozmetik sorunlarından biri. Akne yara ve kızarıklıklarını makyajla kapatmamız çok kolay. İşte size akne görünümünü kapatan makyaj taktikleri!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hepimiz bir dönem akne problemleriyle mücadele ettik ve aramızda hala akneleriyle vedalaşamayan kadınlar var.

Akneyi saklamanın en kolay yolu tabii ki, makyaj! Bilinçsiz yapılan makyaj akne yaralarınızı kapatmak yerine daha kötü görünmesine neden olur.

Özellikle de problemli olan cildinize kalitesiz ve yağ bazlı makyaj ürünleri kullandığınız zaman, akne izinizi bir süreliğine kapatsanız da cildiniz bu makyajdan çok daha kötü etkilenecek ve zamanla akneleriniz çoğalacak.

1 – Öncelikle yapmanız gereken bir dermatoloğa muayene olmak. Dermatoloğunuz aknelerinizin tedavisi için bir takım ilaçlar ve kremler önerecek.

İyi bir dermatolog sahip olduğunuz cilt tipine göre günlük rutin cilt bakımınız için hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini ve nasıl bir cilt temizliği yapmanız gerektiğini anlatır.

2 – Daha sonra, cildinizdeki ölü hücrelerden kurtulmanız için mineralli yüz scrubı kullanmanız gerekir.

Bazı dermataloglar scrub, peeling gibi içinde parçacıklar olan cilt temizleme ürünlerini akne problemi olan ciltlere önermiyorlar.

Çünkü bu cilt temizleme ürünlerindeki parçacıklar, bir bölgeden başka bir bölgeye akne mikroplarını taşıyarak cildinizi temizlemekten çok daha fazla akne oluşumuna neden olabiliyor.

Bu nedenle scrub yerine cilt temizleyici içinde parçacıklar olmayan maskeleri ve temizleme jellerini kullanabilirsiniz.

13153

3 – Gün içerisinde yüzünüzü 2-3 defa yıkamalısınız ki böylece, cildinizdeki ölü hücreleri temizleyerek daha pürüzsüz ve taze bir cilde sahip olun.

Cilt temizliği makyaj öncesinde ve sonrasında ihmal edilmemesi gereken birşeydir. Makyaj yapmadan önce yüzünüzün pul pul olmaması için mutlaka yağsız, cildinize uygun bir nemlendirici ürünü yüzünüze uygulayarak, makyajınızın alt yapısını hazırlamalısınız.

26352

4 – Makyaj malzemelerinizi mineralli ürünlerden ve dermokozmetik ürünlerden seçmenizi öneriyoruz. Mineral içeren kapatıcılar akneleri gizlemede gerçekten cok başarılıdır.

Kullandığınız kapatıcının sıvı,toz veya köpük formunda olmasına dikkat edin, stick kapatıcılar işinize yaramayacaktır. Akneli ciltler için özel üretilmiş ürünlerden de kullanabilirsiniz.

41853

5 – Kapatıcınızı uyguladıktan sonra cildinize yine mineral içeren sıvı bir fondöten uygulayın. Kapatıcı, fondöten ve pudranızın tonlarının birbiriyle aynı olması gerekir.

Fondöten uygulamasından sonra hala görünen izleri kapatmak ve makyajınızı sabitlemek amacıyla toz veya compact pudranızı bir makyaj fırçasıyla uygulayın.

Eğer stick fondöten ya da kapatıcı kullanmak istiyorsanız mutlaka makyajınızı bir makyaj fırçası veya süngeriyla yapın. Bu şekilde akne yaranız daha iyi kapanacak.

Pudranızı kulak ve boyun hizanıza da uygularsanız makyajınız daha doğal görünecektir.

44008

6 – Eğer sorunlu bir cildiniz varsa simli ve ışıltılı makyaj malzemelerinden uzak durun. Simli fondöten ve allıklar yüzünüzdeki pürüzleri daha da belirginleştirecektir.

Yüzünüze biraz renk katmak istiyorsanız uyguladığınız pudranın üzerine bronz ama parlak olmayan allık veya pudrayı tüm yüzünüze hafifçe uygulayabilirsiniz.

42349

7 – Dudaklarınıza da uygulayacağınız rujlar çok göz alıcı renklerde olmamalı daha doğal ve mat tonları tercih etmeli ve asla lipgloss kullanmamalısınız.

20456

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.