Sivilce yapan yiyecekler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sivilce tedavi için zor bir cilt hastalığıdır. Sivilce tedavisi için doktor kontrolü altında çeşitli kremler ve ilaçlar kullanılmaktadır. Buna rağmen yeni sivilce oluşumunun engellenmesi için kişi her zaman tetikte olmalı ve cildine gereken özeni göstermelidir. Sivilce tedavisinde başarıya ulaşılsa da sivilcelerin nüksetmesinin nedeni, sivilce tedavisinin aslında çok uzun bir süre boyunca yapılması gerekliliğidir. Sivilce yapan yiyecekler herkes için değişiklik gösterebilir ancak genel geçer kurallar dahilinde size sivilce yapan yiyecekleri sıralıyoruz.

İşte sivilce yapan yiyecekler listesi…

Süt Ürünleri

Süt ürünleri birçok kişide sivilceleri kötüleştirebilir. Eğer süt ürünleri tüketmek veya süt içmek gerekiyorsa, sertifikalı organik ürünleri satın almanız gerekir. Sütün doğal hormonlar içermesi önemlidir. İneklere verilen çeşitli hormonlar, sütlerin de bu hormonlardan etkilenmesini sağlamaktadır. Süt ve süt ürünlerindeki kötü hormon faktörünün yanında, genel olarak süt ve süt ürünlerinin sivilceyi kötüleştirdiği aşikârdır ancak bunun tam nedeni bilinmemektedir.

Şeker

Abur cubur yiyecekler ve diğer tatlı yiyeceklerden uzak durun. Şeker doğrudan sivilce nedeni değildir ancak şeker bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bağışıklık sistemi güçsüzleştikçe, sivilce oluşumu da artacaktır. Ayrıca işlenmiş şekerler vücudun kan şekeri seviyesini değiştirmektedir. Bu da gözenekleri etkiler ve sivilce oluşumunu tetikler.

Şekerli içecekler

Şekerli içeceklerden kaçının. Şekerin bağışıklık sistemini güçsüzleştiren etkisine ek olarak çeşitli şekerli içecekleri içtiğimizde, daha az su tüketir hale geliyoruz. Yeterli su içmek berrak, sağlıklı bircilt bakımı için gereklidir.

İşlenmiş Gıdalar

Beyaz ekmek ve şekerli atıştırmalıklar gibi işlenmiş yiyecekler genel olarak kandaki insülin düzeyini yükseltirler. Bu sadece sivilce sorununu tetiklemez aynı zamanda farklı cilt sorunlarına da neden olur.

Acılı yiyecekler

Acı, kırmızıbiber ve domates ürünleri gibi baharatlı yiyecekleri sınırlayın. Bu besinler sivilceyedirekt olarak neden olmaz, ancak sivilce kızarıklıklarını artırabilir. Çünkü yüzdeki kan akışını ve dolaşımını arttırırlar.

Gıda Mitleri

Sivilce nasıl tedavi edilir
Sivilce nasıl tedavi edilir

Ebeveynlerin yağlı yiyecekler ve çikolata tüketmeme konusunda çocuklarını sıkça uyardığını biliyoruz. Genel kanı bu tür yiyeceklerin sivilce yapan yiyecekler arasında yer aldığına dairdir. Ancak bu iddiaları destekleyecek hiçbir bilimsel veri bugüne kadar elde edilmemiştir. Bu tarz yiyecekler genellikle sağlıklı beslenme sisteminde yer almamasından dolayı az miktarda tüketilmelidir ancak direkt olarak sivilceyle ilgileri bulunmamaktadır.

Sivilceleri önleme

Sivilce yapan yiyeceklerden kaçınmak sivilcelerinizi tamamen yok etmese de sağlıklı beslenme düzenine geçiş yapmak için aslında bu besinlerden kaçınmak doğru bir davranış olacaktır. Tek başına, beslenme düzeni sivilceleri önlemez ve geçirmez ancak yardımcı tedavi olarak uygulanabilir.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

1 YORUM

 1. Merhabalar… [:)]

  Yıllardır akne(sivilce) problemi yaşayan birisi ve bir
  diyetisyen olarak tükettiğimiz besinler ile akne şiddeti arasında ilişki olup
  olmadığını araştırdım. Sonuç olarak
  tükettiğimiz besinler ile akne şiddeti arasında yapılan çalışmalar çelişkili
  sonuçlar vermiş bazı besinlerin akneyi artırdığı bazılarının ise azalttığı
  tespit edilmiş… Fakat aralarındaki
  ilişkiyi kesin olarak kanıtlayan yeterli sayıda araştırma olmadığı için malesef
  şuanda akne ile tükettiğimiz besinlerin ilgisi olmadığı kabul ediliyor… Biz bu ilişkinin varlığına ve kanıtlanması
  gerektiğine inandığımız için çalışmalarımızda bu alana yönelmeyi uygun bulduk…

  Akne şiddeti ile besin tüketimi arasındaki
  korelasyonu(bağıntıyı) ortaya koymak için diyetisyenler ve dermatologlar olarak
  ortak bir bilimsel çalışma yürütüyoruz.
  Akne şikayeti olan kişilerin vereceğim mail adresi aracılığıyla bizimle
  irtibata geçerek araştırmamıza katkıda bulunmalarını rica ediyoruz… Ayrıntılı bilgi almak için mail ile
  sorularınızı iletebilirsiniz. [&:]

  Ä°letiÅŸim: seyityavuz@diyetisyeniz.org

  Sağlıklı Günler Dilerim.

  Dyt. Seyit Yavuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.