Sivilce İzleri ile Vedalaşın

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Sivilce izleri tıbbı anlamıyla akne vulgaris genellikle ergenlik döneminde başlayan belli hormonların da etkisiyle dönem dönem tekrarlayan bir hastalık.Tedavi başarı oranı yüksek olan bu sorun kimi zaman tedavi sonunda ciltte yaptığı tahribatla izlere neden olmakta ve ikincil bir tedaviyi de zorunlu kılmaktadır.

Tıbbı birtakım merhemler (soyucu etkili) derin olmayan sivilce izlerine iyi gelse de tahribatın çok olduğu ciltte ekstra bitkisel tedavilere,Lazer tedavisi hatta cerrahi operasyona bile gerek duyulmaktadır.

Peki sivilce tedavisi sonrası izlerin geçmesi en azından hafifletilmesi için yapılaması gerekenler.

1-Yeni sivilce oluşumunu engellemek

Sivilcenin ana nedeni vucuttaki sebum dengesinin bozulması olduğu için yeni sivilceleri engellemek adına günlük cilt hijyeni sağlanmalıdır.Sık sık yıkamak sebumu azaltmaz o yüzden günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere uygun temizleyicilerle  yıkamak ve hydro içerikli nemlendiricilerle nemlendirmek günlük bakım için olmazsa olmazdır.Haftada bir kez buhar banyosu ve kil maskesi yeni sivilce oluşumunu engelleyecektir.

Sivilce Maskesi
Sivilce Maskesi

2-Çeşitli alternatif tedaviler

Elma sirkesi, karbonat,bal,çay ağacı,salatalık,kil gibi  sivilce izlerinine iyi geldiği artık bilinen bir gerçek.Ancak; dikkat edilmesi gereken cildinizin hassasiyetini göz ardı etmeden uygun miktardaki karışımı gün aşırı yüzünüze uygulamanızdır.Unutmayın tüm bitkisel karışımların ölçüsü ve dozajı var siz uygun ölçü kullanmıyorsanız cildinize yarardan çok zarar sağlarsınız.

3-Lazer Tedavi Yaklaşımı

Lazerle tedavi yaklaşımı genellikle cilt tahribatının yoğun olduğu derin izleri için uygundur.Cildi soyarak veya soymadan yapılan bu işlem en az 12 seans sürer.Kalıcı etkileri görmek mümkün ancak;yeni sivilce oluşumunu önlemek kaydıyla.

Dermaroler-Dermapen uygulamaları
Dermaroler-Dermapen uygulamaları

4-Dermaroler-Dermapen uygulamaları

Sivilce izlerinde son derece etkili bir yöntemdir.Aktif sivilceniz yoksa bu yöntem bir çok probleminizin çözümü olabilir.Cilt dokusu yenileme,gençleştirme,hatta yara yanık izlerinde etkili sonuçlar alınan bu yöntemler esasında basit bir teknolojiye dayanır.Cilt yüzeyine çeşitli mikro delikle açılarak kök hücre yenileyici maddeler direk olarak onarım gereken dokuya nüfus ederek o bölgede yara açar cilt bu dokuya işlenen maddeyi emerek gerekli tahribattaki dokuların yenilenmesini sağlar.

5-Kimyasal Pealing uygulaması

Cilt gençleştirme uygulamasında da kullanılan kimyasal pealing,deri yüzeyindeki skarlı doku çeşitli kimyasallar kullanılarak cildi soyması esasına dayanır.Aktif sivilce üzerine uygulama yapılmaz.

More from the blog

Türkiye ve Güney Kore arasında güzellik işbirliği

Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) Genel Direktörü Hyeon Cheol Kim, Güney Kore ve Türkiye arasında kozmetik alanındaki işbirliğini artırarak iki ülke arasındaki bağları daha da kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulunabilir?

Cilt lekelerinin baş gösterdiği yerler genellikle el, boyun ve yüz çevreleridir. Bu lekeler çeşitli durumlara göre oluşabilir ve vücutta kalma süreleri bu durumlara göre değişiklik gösterebilir. Lekelerin...

Gözlerinizin İçinin Işıltısını Dışına Yansıtın

Emin ve profesyonel ellerde yaptıracağınız göz altı ışık dolgusu için işinde uzman kişilerden yardım almanız çok önemli.

Kantaron yağının cilde faydaları nelerdir?

Cilt sorunlarında uzmanların da en çok önerdikleri seçeneklerden birisi olan kantaron yağının cilde faydaları konusunda bilgiler sunmak istiyoruz.