Sınav kaygısı ve ailelere düşen görevler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lisans Yerleştirme Sınavı önce Profesyonel Öğrenci Koçu Şebnem Daloğlu sınav kaygısı konusunda ailelere düşen görevler hususunda bilgiler verdi.

Ailelerin sorumlulukları çok büyük
Öncelikle karıştırılmaması gereken bir konu; sınav kişiliğin değerlendirmesi değil, öğrencinin bilgi ve çalışmasının değerlendirilmesidir. Sınav kaygısının giderilmesinde ailelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Aileler sınavların mutluluğun ve başarının tek ölçütü olduğu düşüncesinin oluşmasına neden olacak davranış ve beklentilerden kaçınmalıdırlar.
Ayrıca anne ve babalar her bireyin yetenek ve kapasitelerinin farklı olduğunu bilmeli ve çocuklarının kapasitelerinden fazlasını başarmalarını beklememelidirler.
Öğrenciler ders çalışırken pozitif bir bakış açısı ile hareket etmeli, başarısızlığı değil başardığını hayal etmelidirler. Sınavın sadece bildiklerini gösterebilmek için bir fırsat olduğunu düşünmelidirler.
Öğrencilerin sınava girmeden önce deneme sınavlarına girmesi ve kendilerine uygun sınav stratejilerini belirlemesi büyük önem taşımaktadır.
Sınav öncesi nelere özen gösterilmeli?
Adaylar sınava kadar uyku düzeni ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelidirler. Sınava dinlenmiş ve düzgün beslenmiş olarak girmeli, sınavdan önce hafif ve besleyici gıdalar tüketilmelidir.
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.