Sigarayı Bırakmak İsteyenler Artık Yalnız Değil!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sigarayı bırakmak nikotin bağımlıları için yaşamlarını değiştiren bir karar1,2. Araştırmalar sigarayı bırakmanın faydalarının bırakır bırakmaz başladığını ortaya koyuyor2. Sağlık açısından faydalarının yanı sıra bu bağımlılıktan kurtulanlar sigaranın mali külfetinden de kurtulmuş oluyor. 15 yıl boyunca günde 1,5 paket sigara içen bir kişinin içtiği sigaranın maliyeti 65 bin TL’yi geçiyor3. “Sendebirakabilirsin.com” sigara bağımlılarına bağımlılık mekanizmasından mali külfetine, bırakmak için ipuçlarından, en yakın sigara bırakma merkezlerine kadar ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sunuyor. “Sendebirakabilirsin.com”, sigarayı bırakmakta kararlı olanlar için bilimsel içeriğiyle hizmete girdi.

Sigarayı bırakmak isteyenler, çoğu kez tamamen bırakmadan önce 2-3, hatta daha fazla başarısız deneme yaşayabiliyorlar4. Hayatlarını tamamen değiştirecek olan bu karar, kalp krizi ve kanser gibi hastalık risklerini düşürmenin yanı sıra, ailelerin ve çocukların sağlığını da olumlu etkiliyor4. Günlük içilen paket miktarı arttıkça mali yükü de artan sigarayı bırakmak isteyenler için artık her adımda kolaylıkla başvurabilecekleri, bilimsel içeriğiyle farklılaşan “Sendebirakabilirsin.com” kullanıma girdi.

“Sendebirakabilirsin.com” sigarayı bırakmak isteyenler için sunduğu çeşitli ipuçları ve bilgilerle bir kaynak ve destek aracı olarak konumlanıyor. İçiciler burada “sigaraya ne kadar para harcıyorum”, “ne kadar bağımlıyım” gibi soruların cevaplarını da bulabiliyor.

Adım Adım Nasıl Sendebirakabilirsin1?

“Sendebirakabilirsin.com”da bulunan Nikotin Bağımlılık Testi’yle içiciler öncelikle bağımlılık düzeyini öğreniyor. Sigarayı neden bırakamadıklarını merak edenler için sigaranın bağımlılık yapma mekanizmasını görsel olarak anlatan bir videoya da buradan erişilebiliyor.

Sigarayı bırakmak isteyenlerin öncelikle bu fikre kendilerini hazırlamaları ve bu bağımlılıktan kurtulmaya kararlı olmaları gerekiyor5. Ardından hekim ya da eczacı gibi sağlık profesyonellerinden destek almak önem taşıyor6. Hekim desteği almak isteyenler, kendilerine en yakın sigara bırakma merkezlerinin adreslerini de “Sendebirakabilirsin.com”dan öğrenebiliyor. Sigarayı bırakmak ve bıraktırmak isteyenler, burada ayrıca günde içilen sigara sayısı ile sigara içtikleri yılı girerek sigaraya yıllar içinde ne kadar para harcadıklarını öğrenebiliyor, bırakırken yaşadıkları zorluklarla nasıl başa çıkacakları hakkında ipuçları edinebiliyorlar.

Neden Sen de Bırakmalısın?

Sigara kullanımının, nikotine karşı fiziksel ve psikolojik bağımlılığa neden olan kronik, nüksedici bir hastalık olduğu artık biliniyor7. Sigarayı bırakmak zorlu bir süreç ve yalnızca iradesiyle bırakmaya çalışanların yalnızca yüzde 5’i başarılı oluyor6. Yapılan çalışmalar bu süreçte hekimden alınacak desteğin bırakma şansını artırdığını gösteriyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.