Sigara isteğini azaltan yiyecekler!

Kanser başta olmak üzere birçok hastalığın sebebi olan sigaradan kurtulmak isteyenlere öneriler!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Her ne kadar zararlı etkilerini bilseler de, tiryakiler için sigara içenler için bu alışkanlıktan kurtulmak oldukça zor. Neyse ki doğa, bu zorlu süreçte de onların yardımına koşuyor.

İşte sigara içme isteğini azaltan yiyecekler ve yapmanız gerekenler…

Domates suyu 

Domates suyu ve sigara beyinde aynı bölgeyi uyardığı için sigarayı bırakmak isteyenlerin 20 gün boyunca 1 çay bardağı domates suyu içmesi gerekiyor. Bu sayede bağımlılık azalıyor ve aynı zamanda domatesin içerdiği likopen antioksidan etkisiyle vücuda fayda sağlıyor.

Süt

Dukes Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bir bardak süt içtikten sonra içilen sigaranın tadının oldukça kötü olduğunu gösteriyor. Süt içtikten sonra sigara içmek, beklenilen tadı vermediği için içen kişiyi sigaradan uzaklaştırıyor.

Yulaf

20 gün boyunca her gün günde 2 yemek kaşığı sıcak suda bekletilmiş yulaf tüketmek, nikotin bağımlılığını azaltıyor.

Portakal

20 gün boyunca her gün yarım portakal tüketmek, 20 gün sonunda nikotin isteğini %79 azaltıyor.

Sigara içen kişilerde vücut C vitamini kaybederek bunun yerine nikotinin doğal olmayan elementlerini yerleştirir. Bu yüzden sigarayı daha kolay bırakmak için vücudun kaybettiği c vitaminini geri almak gerekiyor.

Koyu yeşil yapraklı sebze

Her gün koyu yeşil yapraklı sebze ve tam tahıl kaynağı bir besin tüketmek sigara içme isteğini bastırıyor.

Elma

Düzenli elma tüketmek akciğer fonksiyonlarını arttırıyor. Sigarayı bırakmaya yardımcı olan yiyeceklerin yanı sıra, sigaranın zararlı etkilerini azaltan yiyecekler de bulunuyor.

Muz

Muz, hem sigarayı bırakmaya yardımcı oluyor hem de içerdiği B vitamini ve potasyumla sigaranın yarattığı zararlı etkileri yok etmeye etki ediyor.

Tatlılardan uzak durun

Tatlı yiyecekler yemek beynin haz ve doyumu etkileyen bölgelerini harekete geçiriyor. Yani glikoz, sigara isteğini de tetikleyebiliyor. Bu yüzden tatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.