Sıcak Havalar Varis Oluşumunu Tetikliyor!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yaz mevsiminde karşılaşılan en önemli sağlık problemlerinden biri de varis oluşumu. Bacaklarda yarattığı görüntü yüzünden pekçok hastayı memnuniyetsiz eden bu problem, vücudunuzdaki damarlarda genişleme olduğunun bir göstergesi. Özellikle Temmuz ve Ağustos sıcaklarına maruz kalan tatilcilerde gözlemlenen varis, uzun süren güneşlenmeleri seviyor.

Bacaklar ve kalp arasındaki kan akışının uyumsuzluğu sonrasında damarlarda artan iç basınç sonucu damar yapısı bozulabiliyor ve çıplak gözle dışarıdan bakıldığında da gözlemlenebiliyor. Sıklıkla kadınlarda görülen fakat cinsiyet ve yaş tanımayan varis oluşumu, genetik faktörlerin dışında yaşam tarzına da bağlı. Masa başında saatler geçiren veya uzun saatler ayakta durması zorunlu olan kişilerde varis oluşumu riski çevresel faktörlere bağlı olarak artıyor tabii. Hareket, kilo kontrolü ve periyodik egzersizler, varis etkilerini azaltmaya yönelik en önemli şeyler.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkabilen varisler ağrı, yanma, ayak bileklerinin şişmesi, kaşınma ve yorgunluk hissinin yaşanmasına neden oluyor. Acıbadem Bodrum Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Selim Tansal, varisten korunmanız için altın değerinde 10 öneride bulundu…

Kaynak:Womenist.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.