Selülitten kurtulmak için diyet yapmak yeterli mi?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Boğum boğum ve pürüzlü bir cilt, ergenlik çağını geçmiş kadınların yüzden 90’ını etkiler. Vücutlarını kusursuz hale getirmek için her yolu deneyen kadınlar; bacak gerdirmeden geçici diyetlere, pahalı kremlerden ‘mucize’ tabletlere kadar birçok yolu denemişler, en iyi ihtimalle de hızla etkisini kaybeden geçici, çok az etkili sonuçlar elde etmişlerdir. Ancak selülit hayatınızın kaçınılmaz bir gerçeği değil. Beslenme alışkanlıklarınızda ve yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişikliklerle selülitlerinizden kurtulabilirsiniz.

Tıbbi bir bozukluktur

Selülit, tıbbi bir bozukluk olarak ifade edilebilir. Gözle görülmeyecek kadar küçük değişimlerle başlar ve bu değişimler yüzeye yansımaz. Görünmeyen bu değişimler, daha sonra kendilerini kozmetik problemler olarak su yüzüne çıkarır, biz de bunu genelde çukurlar olarak görürüz. Selülit sürekli ilerleyen bir durumdur. Çok küçük bir pürüz olarak başlayabilir ancak daha sonra hem özgüveni, hem de vücut sağlığını derinden etkileyen büyük bir probleme dönüşebilir.

Her diyet işe yaramıyor

Pek çok popüler teoriye göre selülit, vücuttaki fazla yağlar sonucu ortaya çıkar; bu sebeple çözüm, diyet yapmaktır. Başkalarına göre ise selülit, suyun bir bölgede fazla toplanmasıyla ortaya çıkar ve etkilenen bölgenin susuz bırakılması çözüm getirir. Ancak selülit ve çatlaklarla ilgili popüler teoriler yanılmaktadır. Geleneksel teoriler bir bakıma doğrudur; problem, yağ ve su ile ilgilidir. Ancak çözüm fazla su ve yağı vücuttan atmak kadar basit değildir. Zaten bildiğiniz gibi birçok zayıf kadının selüliti vardır ya da vücudunda yoğun olarak su depolayan birçok kadında da hiç selülite rastlanmayabilir. Önemli olan vücunuzdaki su ve yağın miktarı değil, var olan suyu ve yağı nasıl tedavi ettiğinizdir.

Selülitten kurtulmak için diyet yapmak yeterli mi?
Selülitten kurtulmak için diyet yapmak yeterli mi?

Sebebi hormonlar

Selülit, en çok hormonlar sebebiyle ortaya çıkar. Diğer bir faktör de kalıtımdır. Eğer annenizde selülit varsa; sizde de olma olasılığı yüksektir. Bu hormonal ve kalıtımsal faktörler, bazı bölgelerdeki dermisin daha kolay zarar görmesine neden olur. Selülitli bölgelerdeki dermis altı yağ hücreleri deri yüzeyine daha yakındır çünkü dermis hasar görmüştür. Bazı nedenlerden dolayı kadınların bacaklarında çürümeler meydana gelir ve görünür kılcal damarları çıkabilir. Bu da zayıf damarların varlığına işaret eder. Bu durum da selülitin temel nedenlerinden birini oluşturur. Dermis bu hasara dayanmaya çalışırken su kaybeder ve güçsüzleşir. Sonuçta parçalandığında altında sessizce yatmakta olan dermis altı yağlar dikkat çekici bir biçimde yukarı doğru yol almaya başlar. Epidermis güçsüz ve susuz ise; incelir ve selülit yüzeyden görülebilir bir hal alır. Selülitlerden kurtulmak için yağları yakmaya değil, dermis ve epidermisi onarmaya odaklanmanız gerekir.

Selülit ve normal yağ arasındaki farklar

Selülit: Sadece kadınları etkiler. İç bacak, dış bacak, basenler, diz içi, alt ve üst karın, kalça, but, üst kolların arkası, bileklerde gözlemlenir. Sıkıldığında çukur, tümsek ve pürüzlü bir görünüm alır. Cildin içindedir. Vücudun enerji kaynağı olarak kullanılamaz.

Normal yağ: Hem kadınları, hem de erkekleri etkiler. Vücudun her yerinde gözlemlenebilir. Sıkıldığında görünümü pürüzsüzdür. Cildin altındadır. Vücut tarafından enerji kaynağı olarak kullanılabilir.

More from the blog

En Leziz Detoks Çorbası Tarifleri İle Hafiflemeye Hazır Mısın?

Vücudundaki toksinlerden arınmanın çok kolay bir yolu mevcut: Detoks çorbası. Damak tadına göre, sevdiğin sebzelerden seçtiğin detoks çorbaları ile ödemden kurtulabilir ve zinde bir...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

İsveç Diyeti ile Evde Kolay Zayıflama, 13 Günde 12 Kilo Verin

Türkiye genelinde ve dünya genelinde en popüler zayıflama seçeneklerinden birisi olan İsveç diyeti ile alakalı olarak en güncel bilgileri sizlere sunacağız. 13 günde 12 kilo vermeye hazır mısınız?