Selülitlerden kurtulmak için evde selülit masajı

Selülitlerinizden kurtulmak için bitkisel yağlarla bacaklarınıza masaj yapın.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hormon bozuklukları, dokusal dolaşım bozuklukları, fizyolojik olmayan hızlı kilo alıp vermeler, kasaktivitesinin yetersizliği ve bilinmeyen birçok faktör selüliti oluşturuyor ve tüm kadınların büyük derdi oluyor.Kilo vermekle selülitin son bulmayacağını belirten Profesyonel Masaj Terapileri Uzmanı Mehmet Sökmen, selülit masajının bu konudaki yararlarına değindi ve tekniği hakkında bilgiler verdi.

Hanımlar selülitleri için kendi kendilerine bitkisel yağlar eşliğinde şu kısa masaj tekniklerini uygulayabilirler:

-Kalçalara ilk hafta yumuşak yoğurma ve saat yönüne göre dairevi, sonraki zamanlarda kalçalara aşağıdan olmak üzere yukarıya bitim yerine dek öfloraj (sıvazlama), dairevi petrisaj (yoğurma), dikey petrisaj ve parmak ucu iğne batırma manipülasyon yöntemini uygulayabilirler.

-Diz kapağı üzeri tüm basen bölümleri ilk hafta; dikey ve iki el çapraz öfloraj, parmak ucu iğne batırma, Sonraki zamanlar ise tüm bu hareketlerle birlikte dikey ve avuç içi petrisaj, iki el çapraz petrisaj manipülasyonlarını uygulamalıdırlar.

Bitkisel yağlar kullanılmalı ve fazla basınç uygulanmamalı

Asla yüksek basınçlı yoğurma yapılmamalıdır. Kesinlikle bitkisel yağlar kullanılmalıdır. Kalçalar dahil olmak üzere basen bölümünün tamamı diz kapaklarına kadar olan bölgeler selülit bölgeleridir. Hanımlar ellerini kullanarak rahatlıkla kendilerine selülit için masaj yapabilirler. Uygulama başarısı, bitkisel yağlar ile masaj basıncını ve manipülasyon tekniklerini yeterli kullanmalarına bağlıdır. Çok fazla basınç ve yoğurma uygulanması, ödemlere ve kılcal damarların patlamasına yol açar.

selulit3

Yağ sürmeden önce alerji testi yaptırın

Vücut toleransları farklı olduğundan alerji testi yaptırılmadan asla yağ bileşenleri kullanılmamalıdır. Kol dirsek altına çok az yağ bileşeni sürülerek 20dakika beklenir, kızarıklık veya herhangi bir sorun yoksa rahatlıkla uygulanabilir. Yağların birçoğu çok aktif ve yakıcıdır, bu husus kesinlikle göz önüne alınmalıdır. Aksine cildinizde ciddi yanıklar oluşabilir.

Selülit için bitkisel yağlar

Zambak yağı, keten yağı, ardıç yağı, portakal yağı, buğday yağı, nane yağı, susam yağı, yasemin yağı, anason yağı, rezene yağı, lavanta yağı, limon yağı, biberiye yağı, jojoba yağı, çemen yağı.

Adet ve hamilelik döneminde dikkat

Kadınların adet ve hamilelik dönemlerinde damar yapılarındaki iç basınç değeri çok yüksek olduğundan,vücutlarına bilinçsizce masaj veya kese yapmamalıdırlar çünkü damar yapısı hem vücudunkendi iç basıncı ile hem de bilinçsizce yapılacak sert bir masaj veya keselenme sonucu iç ve dış basınç altında kalıp ezilerek zarar görecektir.

Ödem ve varisi olanlara masaj yasak

Ödem ve varis gibi tıkanmaları olanlar, klasik masaj da dâhil hiç bir masajı almamalıdırlar. Bunun için çok hafifbaskı teknikleriyle yapılan lenf drenaj alınabilir.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.