Selülit nedir? Selülitten kurtulma yolları nelerdir?

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes
Selülit giderici yiyecekler hangileri
Selülit giderici yiyecekler hangileri

Selülit Diyeti

Pek çok problem gibi vücudun ihtiyacı olandan fazla kiloya sahip olmak selülitin de sebebidir. Bu yüzden bazı beslenme şekillerine dikkat etmek gerekir.

  • Günde en az 1.5-2 litre sıvı alınmalı bunlar su, soda, ıhlamur, ada çayı, sarı çay gibi doğal ot çayları, sıkma taze meyve suları, sıkma taze sebze suları, ayran gibi sağlıklı içecekler olmalıdır.
  • Şişede, kutuda satılan kola ve meyve suyu gibi konserve edilmiş içecekler, siyah çay ve kahve çok az içilmelidir.
    Turşu suyu, sirke, şalgam suyu gibi tuzlu içecekler (tuzlu ayran dahil) tamamen bırakılmalıdır.
  • Karbonhidrat tüketimi minimuma çekilmeli hazır rafine gıdalar tüketilmemelidir.
  • Yağlı ürünlerden ( Yağlı etler, yağlı tuzlu şarküteri (sucuk, pastırma, jambon, sosis vs.) kebaplar ) ve konserve edilmiş ya da salamura yapılmış yiyeceklerden uzak durmalıdır.
  • Yağ tüketimi günde 60 gramdan fazla olmayacak şekilde ayarlanmalı bu yağların da bitkisel sıvı olanları tercih edilmelidir.
  • Protein olarak süt, yoğurt, peynir ile az miktarda yumurta yenmeli et tüketimi yağsız tavuk-hindi, balık ve deniz ürünleri olarak yeniden düzenlenmelidir.
  • Bol salata ve sebze yenmesi tercih sebebidir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Selülit nasıl geçer ve selülit giderici yiyecekler hangileri?

Selülit Egzersizleri

Vücudun bazı bölgelerinde biriktirdiği bu yağlı görünümden kurtulmak için bol bol hareket edilmesi doktorlar tarafından önerilmektedir. Bu hareketlerin başında yürüyüş, bisiklet, yüzme ve dans gelir. Tempolu bir yürüyüş kalça bölgelerindeki kan akışını hızlandırarak, selülitli görünümün azalmasını sağlar. Haftada en az üç kez 35 dakika sürecek aerobik aktivite de selülit egzersizlerinin arasında yer alır.

1
2
3
4
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.