Sağlıklı uçuşlar için nelere dikkat etmeli

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Uçak yolculukları sağlık sorunlarına sebep olabilir…

Uçak yolculuğu bazı sağlık sorunlarına ya da bazı hastalıkların dengesinin değişmesine neden olabilir. Çeşitli önlemlerin alınması ve bazı hastaların önceden hazırlık yapması gerekir. Uçaklarda seyahat edilen kabinin basıncı yaklaşık 2400 metre yükseklikteki bir dağdaki basınca eşdeğer olarak ayarlanmıştır. Bu basınçta vücut boşluklarındaki serbest hava yüzde 25 genişler. Genellikle bu basınç değişikliğini yolcular fark etmeyebilirler.

SAKIZ ÇİĞNEYİN

Üst solunum yollarında grip tipi iltihap ve alerji, basınç değişikliğine bağlı orta kulak ve sinüs iltihabının yaptığı tipte ağrıya yol açabilir. Bu tip sorunları olan kişiler yolculuklarından önce doktorların önereceği ilaçları kullanmalıdır. Ayrıca yolculuk sırasında sık sık esneme, burnu tıkayarak yutkunma, sakız çiğneme gibi yöntemlerde hatırlatılabilir. Özellikle çocuklar uçakta iniş ve kalkışlarda basınç değişikliğine karşı hassastırlar. Bu konuda koruyucu önlem olarak yutkunmalarını sağlamak için içecek ve yiyecek verilmesi, sadece anne sütü alan bebeklerde ise emzirmeleri önerilmektedir.

ASTIMLILAR DİKKAT

Astım, Amfizem, Kistik fibrozisli ve yakın zamanda (3 hafta gibi) akciğer zarı yırtılması geçirmiş kişiler mümkünse başka bir ulaşım aracını seçmelidir. Kansızlığı bulunan hastalar kabin oksijen basıncındaki ani değişikliklerden kolayca etkilenebilirler. Bu kişilerin, kabin basıncı iyi ayarlanmayan uçaklarla yolculuklarında mutlaka oksijen tüpü taşımaları veya uçaklarda bu gibi durumlar için bulundurulan tüplere uçuş öncesi ulaşmaları sağlanmalıdır. Herhangi bir operasyon geçiren hastalar iki haftadan önce uçakla yolculuk yapmamalıdırlar.

 

Kaynak:kadınvekadın.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.