Sağlıklı Kilo Vermek için Öneriler

4.50 avg. rating (90% score) - 2 votes

Her kilo veren bu işi sağlıklı yapmış demek değildir. Örneğin ayda 10 kilo vermiş birinin sağlıklı bir şekilde kilo verdiği tartışılır. Sağlıklı kilo vermek ideal ve dengeli bir beslenme ve düzenli bir sonucu olur. Haftda 0,5 ile 1 kilo arasında bir ağırlık kaybı uzmanlar tarafından normal kabul edilir. Ayrıca kilo vermek demek su kaybetmek değil, yağ yakmaktır. Bu nedenle diyet yapılacaksa uzun süren ve ideal rakamlar arasında olanlar tercih edilmelidir.

Genel olarak diyet ve spor yaparken ilk zamanlar hızlı kilo verildiği ama sonradan bu hızın yavaşladığı görülür. Hatta kimi zaman aynı şeyler yapılsa dahi kilo verilmeden geçilen zamanlar olur. Bu asla bir pes etme sürecine dönmemelidir.  Bu durumun evrimsel bir nedeni vardır. İnsan yaşama arzusu içerisinde bir canlıdır. Siz normalde aldığınız besin miktarını azaltıp yağlarınızdan kurtulmaya başlayınca beyin sizin kıtlık içerisinde olduğunuzu düşünür ve sizi korumaya alır. Enerjinizi yağa çevirme eğilimine girer. Bu nedenle bu süre içerisinde sanki hiç kilo veremiyormuşsunuz gibi olur. Bu süreci bilmek motivasyonu kaybetmemek adına önemlidir. Unutmayın sağlıklı kilo vermenin anahtarı sabırdır.

Sağlıklı kilo vermek için 3 temek besin grubu olan yağ, karbonhidrat ve proteinlerin dengeli bir şekilde yenilmesi gerekir. Yağ miktarı toplam besin miktarının %25-30’unu geçmemelidir. Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar kullanılmalıdır. Yağ yemenin amacı yağda eriyen A, D, E, K vitaminlerinden yararlanabilmek ve metabolizmaya enerji kazandırmaktır.

Karbonhidratlar günlük besin miktarının %50-55’ini oluşturabilir. Karbonhidrat almak için tatlı ya da pasta değil, kuru baklagiller tercih edilmelidir. Üstelik nohut, mercimet ve kuru fasülye gibi bakliyatlar tokulu hissi yaratır.

Beslenmenin geriye kalan % 15-25’i ise proteinlerden oluşmalıdır. Proteinler için mutlaka iyi kalitede proteinler seçilmelidir. Balık mutlaka yenilmeli, beyaz et tercih edilmeli ama kırmızı etten de uzak durulmamalıdır. Haftada bir defa kırmızı yemek gerekir.

Bunun dışında sağlıklı kilo vermek için lifli gıdalar, sebzeler, meyveler, kepekli ürünler tercih edilmelidir. Bu tip gıdalar tokluk hissi yarattığı için acıkmayı geciktirirler.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.