Sağlıklı kilo vermek için en iyi 4 karbonhidrat

Sağlıklı kilo vermek için bazı karbonhidratları hayatınızdan çıkarmamalıyız.Kilo verme amacınıza sizi daha hızlı kavuşturacak olan en faydalı 4 karbonhidrat

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

 

Karbonhidrat tüketimini keserek diyet yapmak, zayıflama isteğinde olanların ilk seçimi oluyor; çünkü işlenmiş tahıllar ile şekerin tüketimi azaltıldığında alınan kaloriler de kendiliğinden düşüyor. Karbonhidratların çoğu pek iyi olmasa da, daha hızlı bir biçimde yağ yakmak ve sağlıklı kilo vermek için onları tümden hayatınızdan çıkarmamalıyız.

İnsana enerji veren madde olarak bilinen karbonhidratlar, en çok ekmek çeşitleri, mısır gevreği, makarna, fasulye, arpa, patates, yulaf, kepek, pirinç, tahıl ve hububat içinde bulunurlar.

Sağlıklı kilo vermek, karın yağlarınızı eriterek karnınızı düzleştirmek ve hızlı bir şekilde yağ yakmak istiyorsanız, sizi uzun süre tok tutacak ve düz bir karın sahibi olmanıza giden yolda size destek olacak sağlıklı karbonhidratları beslenme listenizden çıkarmayın.

Ek olarak daha önce yayınladığımız 4 hafta süren antrenman programıyla Göbek eritme hareketleri ve Göbek eritmek sandığınızdan çok daha kolay başlıklı haberlerimizi de okuyabilirsiniz.

Kilo verme amacınıza sizi daha hızlı kavuşturacak olan en faydalı 4 karbonhidrat:

kirmizimeyveler

 

Orman meyveleri ve kiraz

Yaban mersini, böğürtlen, ahududu gibi orman meyveleri ve kiraz, yiyebileceğiniz iyi karbonhidratlardan bazılarıdır. Lif açısından yüksek, antioksidanlarla dolu ve özellikle glisemik indekse göre oldukça düşük yiyeceklerdir. Hatta kirazın glisemik indeksi sadece 22’dir.

Sağlıklı kilo vermek için en iyi 4 karbonhidrat
Sağlıklı kilo vermek için en iyi 4 karbonhidrat

Çok tahıllı ekmek

Çok tahıllı ekmekler, beyaz ekmeğin hiçbir problemini yaşamadan, ekmeği beslenmenize eklemenin en iyi yoludur ve hatta %100 tam tahılıdır. Beyaz ekmek yerine çok tahıllı ekmekler organik, lezzetli ve un içermeyen tam tahıldan oluşur.

2 dilim çok tahıllı ekmek 8 gram tam protein ve 6 gram lif içerir. Bu nedenle ekmeği kesmeyin, sadece doğru türünü seçin!

Sağlıklı kilo vermek için en iyi 4 karbonhidrat
Sağlıklı kilo vermek için en iyi 4 karbonhidrat

Kinoa

Kahverengi pirincin en sağlıklı tahıl olduğu düşünülmektedir. Oysa ki biri daha vardır ve hatta kahverengi pirinci geçer, ki o da kinoadır.

Daha önce yayınladığımız Göbek eritme için yemeniz gerekenler adlı yazımızda da Kinoa’nın öneminden bahsetmiştik.

Kinoa oldukça fazla lif içeriği ve düşük glisemik indeksi ile birlikte kahverengi pirince göre çift kat fazla protein içeren, glutensiz bir tahıldır. Sadece bununla kalmaz, kinoa tahıllar arasında tam protein ve amino asitlerin geniş bir yelpazesini içeriğinde barındıran tek tahıldır. Salatalarda, kahvaltıda yediğiniz yulaf yerine ve birçok çeşidini sağlıklı yemekler ve yüksek protein içeriğinden yararlanmak için kullanabilirsiniz.

Sağlıklı kilo vermek için en iyi 4 karbonhidrat
Sağlıklı kilo vermek için en iyi 4 karbonhidrat

Fasulye, mercimek ve diğer bakliyatlar

Fasulye ve mercimekler baklagil ailesinin bir parçasıdır ve sağlıklı karbonhidrat çeşitlerindendir. Protein ve lifle dolu olup, mercimek, nohut, bezelye, fasulye, barbunya, lima fasulyesi gibi birçok çeşide sahiptirler ve böylelikle hiçbirini yemekten sıkılmazsınız. Lif & protein içeriğinden ve birçok iyi yönünden dolayı, baklagil ailesinden günde en az bir çeşit yemeniz önerilir.

 

Kaynak: Taylan Kümeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.