Sağlık ve diyet için hangi saatte ne içmeliyiz?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sağlıklı yaşam ve hatta kilo vermek için hangi içeceği hangi saatte içmek gerektiğini bilmeliyiz!

Sağlıklı bir beslenmede nasıl ki öğünler belli saatlere göre yeniyorsa, sıvı alımının da doğru saatleri var.

Vücudunuzun ihtiyaçlarına gerektiği gibi yanıt verebilmek için hangi saatte ne içeceğinizi bilmeniz gerekiyor!

Neden susadığımızı hiç merak ettiniz mi?

Organizma, su rezervi azalmaya başlayınca beyne sinyal veriyor. Böylece susuyoruz. Su, organizmanın işlevini sürdürebilmesi için temel ihtiyaçlarından biridir. Vücudumuzun yüzde 60’tan fazlası sudur.

Gerek terleme, gerek böbrekler, gerekse nefes alıp-vererek vücuttan su atılıyor. Yerine konmadığı zaman da susuz kalan organizmada aksaklıklar meydana gelebiliyor. Başlıca içeceğimiz sudur.

Ama sağlığımız için diğer içeceklere de gün içinde yer vermeliyiz. Çünkü organizmanın sudan başka sıvılara da ihtiyacı vardır. Ancak her içeceğin bir saati vardır. Doğru zamanda doğru içeceği seçmek önemli!

Saat 08:00

Uyanınca, oda sıcaklığında bekletilmiş bir bardak su içmelisiniz. Çünkü organizma gece boyunca toksin ve atık madde üretiyor. Bu maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırmak ve vücudun ısı mekanizmasını gün boyunca dengelemek için sabahın erken saatlerinde sıvı almak çok yararlıdır.

İçeceğiniz su, böbrek ve bağırsakların işlevini artırarak vücudu toksin ve atıklardan temizliyor.

Saat 08:30

Kahvaltıda bir fincan kahve içmelisiniz. Kahvede, sinir sistemini uyandıran maddeler var.Bunlar ani enerji veriyor, zihni açıyor ve konsantrasyonu arttırıyor.bir de metabolizmayı hızlandırıyor.

Mesela yoğun bir kahve hazırlayın. Bir tatlı kaşığı toz şeker atıp soğumaya bırakın. Birkaç taze nane yaprağı, Bir diş karanfil ve birkaç parça buz ilave edip. Buzdolabında 5 dakika bekletip için. Çok lezzetli olacak.

Saat 10:30

Bir bardak taze meyve suyu içmelisiniz. Düşmeye başlayan kan şekerini toparlar. Yani vücudu yeniden şarj etmiş olursunuz.

Portakal, greyfurt, vişne, kayısı suyu, muzlu süt veya çilekli süt içebilirsiniz. Meyve suyuna protein ve bol kalsiyum içeren yoğurt veya süt ilave edebilirsiniz.

Saat 12:00

Mevsim yaz ise, güneşten koruyucu bir içecek içmelisiniz. Hem öğle yemeğine tok başlar, hem terleyerek kaybettiğiniz mineralleri tekrar alır, hem de güneşin zararlı etkilerini en aza indirmiş olursunuz.

Örneğin, taze domates suyunda tüm bu özellikler yer alır. Tabii domates suyunu diğer sebzelerle zenginleştirmeniz de mümkün. Mesela havuç suyu eklerseniz daha güzel bronzlaşır, cilt problemlerinizi çözüme kavuşturabilirsiniz.

Saat 14:00

Hazmı kolaylaştıran bir içecek seçmelisiniz. Örneğin, bir fincan çay. Çay hem hazmı kolaylaştırır, hem de içerdiği tein maddesi nedeniyle genelde bu saatlerde başlayan uyku halini engeller.

Çayı soğuk olarak da içebilirsiniz. Bunun için dört poşet çayı, iki fincan kaynar suda beş dakika bekletip çıkarın. İki çay kaşığı bal, bir fincan limon suyu ve dört-beş buz parçası ilave edin. Karıştırın ve buzdolabında yarım saat bekletip için.

Saat 17:00

İkindi için besleyici bir meyve suyu idealdir. Öğle yemeğini hafif geçiştirdiyseniz başlayan hafif yorgunluk belirtisini ortadan kaldırırsınız. Şeker, vitamin ve mineral içeren olgun bir mevsim meyvesiyle hazırlanmış meyve suyunu tercih edin.

Mevsim meyveleriyle hazırlanmış meyve suyuna, protein ve kalsiyum içerikli bir kahve fincanı süt ilave edin. Böylece akşam yemeğine tok olarak başlayabilirsiniz.

Yatmadan önce

Uykudayken kan hızının yavaşlaması, damar duvarının bozulması, pıhtılaşma, damar tıkanıklığı gelişmesi gibi nedenlerden dolayı kalp krizi ve felç gibi hastalıklar genellikle uyku sırasında ortaya çıkıyor.

Gece yatmadan birkaç saat önce yağı alınmış sıcak süt, sıcak şerbet ya da sıcak limonata gibi içecekler gece gelişen damar hastalıklarını engelleyebiliyor.

38671

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...