Sağlık deposu: Kırmızı pancar

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kırmızı pancarın içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saç dökülmesi, sedef, egzama, ürtiker, kurdeşen ve karaciğer hastalıkları ile vücutta kaşıntının önlenmesinde faydalı olduğu bildirildi.

Gazi Üniversitesi Gazi eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı  Öğretim Üyesi Prof. Dr.ibrahim uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anavatanı  Akdeniz olan kırmızı pancarın, içerdiği vitamin ve mineraller bakımından adeta  enerji deposu olduğunu söyledi.
Sağlığa en yararlı besinlerden biri olan ve A, B, C, P vitaminleri  içeren kırmızı pancarın, mineraller bakımından da çok zengin olduğunu belirten  Uslu, “Pancar, Fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum deposudur.  Pancarın yaprakları da aynı şekilde vitamin ve mineral açısından zengindir” dedi.
Uslu, kırmızı renkte olan tüm meyve ve sebzelerin antioksidan özelliği  taşıdığını vurgulayarak, “Kırmızı pancar yüksek antioksidan etkisiyle başta  kanser olmak üzere adeta bin bir derde şifadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir  ki içerdiği bu vitamin ve mineraller sağlığın çok önemli koruyucularındandır.  Örneğin saç dökülmesi, sedef, egzama, ürtiker, kurdeşen ve karaciğer hastalıkları  ile vücutta kaşıntının önlenmesinde faydalıdır. Cildi güzelleştiren kırmızı  pancar, kalp hastalıklarından da korur” diye konuştu.
Sindirim sistemi açısından çok önemli faydaları olan kırmızı pancarın,  mide ve bağırsakları güçlendirici etkisi bulunduğunu anlatan Uslu, şöyle devam  etti:   “Hazmı kolaylaştırır, kabızlığı yok eder, mide ağrısı ve ekşime  sorunlarını anında giderir. Karaciğerin düzenli çalıştırması sebebiyle şeker  hastalığını önler. Kansızlıkta ve demir eksikliğinde çok etkilidir. Kansızlık  problemi olanların bol miktarda kapari kullanmaları ve mutlaka kırmızı pancar  suyu tüketmeleri gerekir. Havuç suyu ile eşit oranda karıştırılarak içilen pancar  suyu, kısa sürede kan yapımına destek verir, alyuvar düzeyini yükseltir.  Ülkemizde pek çok insanın kansızlık sorunu olduğu dikkate alındığında, bu bilgi  çok önem kazanmaktadır. Kansızlık özellikle kadınlarda daha yaygındır. Kansızlık  problemini gidermesi sonucu, iştahı da açarak, vücuda dinçlik verir.”
“Pancar suyu tansiyonu düzenler ve sinirleri yatıştırır” 
Uslu, kırmızı pancarın kaynatılıp, suyunun içilmesi durumunda idrar  söktürücü özeliği bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:   “Böbrek kumu dökmekte faydalıdır. Ayrıca hipertansiyon hastaları günde  bir bardak kırmızı pancar suyu içmelidir. Günlük içilen bir bardak pancar suyu,  24 saat boyunca tansiyonu düzenler ve sinirleri yatıştırır. Son derece yararlı  olan kırmızı pancar suyunun, yüksek miktarda ve seyreltilmeden içilmesini  önermiyoruz. Havuç, elma suyu veya başka meyve ya da sebze suları ile yarı yarıya  seyreltilerek içildiği zaman son derece faydalıdır.”
Kırmızı pancarın 15 dakikadan daha uzun süre pişirilmemesi gerektiğine  işaret eden Uslu, “Kırmızı pancardaki çok önemli kanser önleyici antioksidanlar  olan betanin ve vulgaxanthin uzun süre kaynatıldığı zaman büyük oranda azalmakta  ve pancarın bu kanser önleyici antioksidan etkileri önemli miktarda  yitirilmektedir. Tüm bu özellikleri dikkate alındığında, kırmızı pancar daha sık  tüketilmesi gereken besinler arasında yer almalıdır” dedi.
Uslu, kırmızı pancarın suyu sıkılarak, çiğ veya rendelenmiş şekilde  tüketilebileceğini belirterek, ayrıca turşusunun da yapılabildiğini kaydetti.
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.