Saçlarımızın Acımasız Düşmanı Kepek!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Aslında kepek vücudumuzun normal seyrinde gerçekleşen saçların dibindeki derinin ölü hücresini yenilemesi sonucu oluşan doğal bir durumdur. Ama görünürlüğü arttığında ya da kaşıntı ve kızarıklık oluşturduğunda bir sorun teşkil ettiğinin haberini veriyor olabilir.

Yediklerimiz, stres, mevsimsel değişimler derken kepek dönem dönem başımızın belası olabiliyor. Aslında kepek vücudumuzun normal seyrinde gerçekleşen saçların dibindeki derinin ölü hücresini yenilemesi sonucu oluşan doğal bir durumdur.

Ama görünürlüğü arttığında ya da kaşıntı ve kızarıklık oluşturduğunda bir sorun teşkil ettiğinin haberini veriyor olabilir.

Kepek birçok içsel sebepten ortaya çıkabilir;

Hormonal değişiklikler,

Sağlık sorunları,

Alerji,

Yorgunluk,

Duygusal değişimler,

Dengesiz beslenme gibi..

Ancak dış müdahaleler de kepek sorununa neden olabilir;

Saç boyaları ve saç spreyleri,

Hava değişimi,

Saçın durulanmadan kalması,

Seyrek yıkanması gibi.

Kepek deri kuruluğundan öte bir rahatsızlıktır, aksine yağlı ciltlerde daha çok ortaya çıkar ve bu sorunu direkt yok edemezken, kontrol altına almak mümkündür. Birçok markanın kepek giderici saç şampuanları bulunmakta; genelde kömür, katran, çinko, kükürt içerikli şampuanları tercih etmenizi tavsiye edebiliriz.

Eğer kepek probleminiz sizi çok rahatsız ediyorsa yada saç deriniz çok sık soyuluyor ve iri iri deriler dökülüyorsa doktora görünmeli ve kendinize uygun ilacı kullanmalısınız.

Doğal yöntemler de yok değil; sarımsak, kekik, elma sirkesi, ısırgan otu, soğan püre veya suları kepeğe karşı sıkça önerilen tedavilerdir.

Kuvvetli ve sert tarama, zorlama, oluşmuş kepeği ayıklamaya çalışma ve deriyi yolma kepeği arttırıcı etkenlerdir.

Kaynak:Womenist.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.