Saçla ilgili doğru bildiğiniz 5 yanlış

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hepimizin ortak bir derdi var: saçlarımızın güzel gözükmesi. Güzel saçlara sahip olmak için kulaktan dolma bilgilere inanıp hata yapıyoruz.

Sırf daha çabuk uzasın diye istemeyerek de olsa saçınızı kestirdiğiniz oldu mu? Hep aynı şampuanı kullanmanın yanlış olduğunu duyduğunuz için her alışverişinizde farklı şampuan aldınız mı?

Schwarzkopf Akademi Teknik Eğitim Uzmanı Lale Özçelik’e yıllardır kulaktan kulağa dolaşan saçla ilgili efsaneleri sorduk. Şimdi saçla ilgili tüm bildiklerinizi bir kenara bırakın ve Pudra.com’un hazırladığı saçla ilgili doğru bilinen yanlışları keşfedin.

Ne kadar çok kestirirsen o kadar çok uzar.


Saçlarımızı kestirmeyi pek sevmiyoruz. Eğer uzun saç seviyorsak düzenli olarak kırıklarını aldırmak yerine saçımızı senelerce kestirmemeyi seçiyoruz. Her gittiğimizde bizi ikna etme konusunda çaresiz kalan kuaförler de bu duruma bir çözüm bulabilmek için kestirirsen daha çabuk uzar demeyi tercih ediyorlar. Oysa kestirsek de kestirmesek de saç ayda ortalama 1 cm uzar. Tabii beslenme, sağlık koşulları, ilaç kullanımı, yaş ve çevresel faktörlerin bu ortalamada etkisi olduğunu belirtelim.

Saçı sık sık kestirmek daha çabuk uzamasını sağlamaz ancak tabii ki saçın daha sağlıklı görünmesine yardım eder. Saçınızın uçlarındaki kırıklardan düzenli olarak kurtulursanız saçınız daha gür gözükür, bu da kestirmediğiniz o upuzun saçlarınızın sağlıksız görüntüsünden çok daha iyidir.

Beyaz saçları koparırsan artar.


Beyaz saçlar ilk çıkmaya başladıklarında bir hayli kafaya takılır. Her aynaya baktığımızda o tek tük beyaz saçlarımızı inceler, dertlenir dururuz. Büyüklerimizden “Beyaz saçlarına sakın dokunma, koparırsan daha fazlası gelir”cümlesini de sıkça duyduğumuz için çaresiz kalırız.

Saçı koparmak tabii ki hiç sağlıklı değildir ancak kopunca beyaz saçlar fazlalaşmaz. Kopardığınız saç tekrar yerine gelecektir ama koparma işlemini sık sık tekrarlarsanız kıl köklerinize zarar verebilir ve oradan bir daha saç çıkmamasına neden olabilirsiniz.

Saçlarınızın arasından sırıtan birkaç beyaz saç telinden çok rahatsız olursanız koparmak yerine kesmenizi önerebiliriz. Tabii ki bu bahsettiğimizin birkaç telle sınırlı olduğunu hatırlatalım. Saçlarınızdaki beyazlar fazlaysa ve bundan rahatsızsanız boyatmanızda fayda var.

Hep aynı şampuanı kullanmak yanlıştır.


Şampuanın amacı nedir? Saçlarımızı temizlemek. Şu an saçımıza ve saç derimize iyi gelen bir şampuan birkaç ay sonra bu özelliğini yitirmeyecektir. Ama şunu da belirtelim; mevsim değişikliklerine bağlı olarak yaşadığımız sorunlarda şampuanımızı değiştirmek doğru bir çözüm yolu olacaktır. Örneğin ilkbahar ve sonbahar aylarında sıklıkla yaşadığımız saç dökülmesi problemine karşı saç dökülmesine iyi gelen bir şampuan tercih etmek doğru. Saçlarınızı boyattıysanız ya da perma gibi bir işlem uygulattıysanız her zaman kullandığınız şampuanınızı değiştirerek işlem görmüş saçlara özel bir şampuan almak da iyi bir fikir olabilir.

Ama tekrar edelim, bir neden ortada yokken hep aynı şampuanı kullanmanın yanlış olacağını düşünerek, her alışverişinizde farklı marka bir şampuan almak zorunda değilsiniz.

Soğuk suyla yıkamak saçı daha parlak gösterir.


Soğuk suyun bir faydası olduğu gerçek ama saçı daha parlak gösterdiği iddiası yanlış… Soğuk su saçınızın tellerine değil, baş derinize etki eder.

Sıcak suyla yıkadığınızda baş derinizdeki gözenekler açılarak içlerinde hapsettikleri yağı ve kiri dışarı atarlar. Ardından hemen bir soğuk su şoku, açılan gözeneklerinizi kapayarak baş derinizin dengesini yerine getirir. Ancak dediğimiz gibi, saçınızın daha parlak görünmesini sağlamaz.

Saçları günde 100 kere fırçalamak daha sağlıklı gözükmesini sağlar.


Saçları taramak tabii ki kötü bir şey değil, yanlış olan bunu gereğinden fazla yapmak. 100 kere fırçalandığında saçınız daha güzel gözükecek diye bir kural yok, aksine bu işlem saçınızın yağlanmasını hızlandıracaktır. Hatta yanlış bir fırçayla yapılan 100 darbe saçınızın kopmasına bile neden olabilir. Burada önemli olan fırçayı saçınızda kaç kere gezdirdiğiniz değil, nitelikli fırçalayıp fırçalamadığınız.

Baş derinize masaj yaparak doğru şekilde saçlarınızı taradığınızda saç kökleriniz uyarılacağından saçınız daha sağlıklı gözükecektir. Tekrar söyleyelim, önemli olan miktarı değil, doğru fırçalanması.

 

Kaynak: Pudra.com

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...