Saç ve saç derisi sorunları ve tedavileri

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Saçlarımızın altına gizlenmiş olan saç derisi, ne yazık ki fazla ilgiye mazhar olamaz. Ama onun buna ihtiyacı var.

New York’taki Philip Kingsley Saç Kliniği’nden Elizabeth Cunnane Phillips, sağlıklı saçlar için sağlıklı bir saç derisine ihtiyacın olduğunu çünkü saçı güçlü ve parlak yapan foliküllerin saç derisinde bulunduğunu söylüyor. Uzmanlar saç derisi bakımı ihmal edilirse saçların cansızlaşıp güçsüzleşeceği, hatta döküleceği uyarısında bulunuyor.

İşte en sık görülen saç ve saç derisi sorunları ve tedavileri…

Sorun: Kaşıntı, saçta ve omuzlarda kepekler
Teşhis: Kuru saç derisi
Sebep: Soğuk hava ve aşırı ısıtılmış iç mekânlar, saç derisinin iyice kurumasına sebep olur. Cunnane Phillips, kurumuş saç derisinin aynen kuru cilt gibi pul pul olacağını söylüyor. Kullandığın şampuanın da buna katkısı olabilir. Saydam renkli jelimsi şampuanların içeriğinde fazla besleyici yağ bulunmaz.
Çözüm: Beverly Hillsli Uzman Dermatolog Ava Shamban, saçlarına haftada bir kez sıcak yağ bakımı yapmanı öneriyor. Nemlendirici Şampuan ile yıkadığınız saçlarınızı havlu ile kurulayın. Ardından 60 ml jojoba yağını 20 saniye boyunca mikrodalga fırında ısıtıp, bir parça pamuk yardımı ile saç derisine uygulayın. Saçınızı havluyla sarıp 20 dakika boyunca bekleyin. Sonra her zamanki gibi şampuan ve saç kremini uygulayıp yıkayıp ve durulayın.

Sorun: Yağlı saç dipleri ve cansız saçlarda beyazımsı sarı kepekler
Teşhis: Yağlı saç derisi
Sebep: Bazı insanların saç derisi doğal olarak fazla yağlı olur ve aşırı stres, sorunu daha da ciddileştirebilir. Yağ bakterilerle birleşince kepeklenme görülür, saç derisinden düşen kepekler cansız saçlara yapışır. Fazla tuzlu, yağlı ve tatlı yiyecekler saç derisinin pH seviyesini yükseltince, ortam bakterilerin üremesi için çok elverişli hâle gelir.
Çözüm: Saç derine haftada bir kez bakım yapmalısınız: Şampuanı bir tatlı kaşığı karbonatla karıştırıp uygula ve sonra da durulayın. Ardından 240 ml suyu aynı miktarda elma sirkesi ile karıştırıp içine üç damla lavanta yağı damlatın ve saçınıza dökün.

Sorun: Saç derisinde beyaz kabarcıklar
Teşhis: Saç foliküllerinde oluşan bakteriyel bir enflamasyon olan “folikülit”
Sebep: Egzersiz yaparken bere takarsanız, içeride hapsolan ter, yağ ve bakteriler, saç foliküllerini tıkayıp minik kabarcıkların oluşmasına sebep olabilir. (Egzama ve akneden şikâyetçi olanlar bu durumla daha sık karşılaşır.) Eğer hemen tedavi edilmezse, foliküller daha büyük zarar görür ve saçlar dökülür.
Çözüm: Çay ağacı özü içeren bir şampuanla saçlarını yıkamalısınız. Cunnane Phillips, doğal antibakteriyel özellikli çay ağacının enflamasyon geçirmiş saç derisini rahatlattığını söylüyor. Tüm saç derisini kaplayan durumlarda ise, dermatoloğun steroid merhemi kullanmanızı önerebilir.

Sorun: Gümüş renginde kepek oluşumu, kızıl saç derisi parçaları
Teşhis: Enflamatuvar bir hastalık olan sedef, yirmili yaşlarda ya da otuzlu yaşların başında meydana gelebilir.
Sebep: Tamamen genetiktir. Cunnane Phillips, aşırı stresin de bu hastalığı tetiklediğini belirtiyor.
Çözüm: Sedefin kesin tedavisi maalesef yoktur ama kontrol altına alınabilir. Cunnane Phillips, haftada üç kez içeriğinde mantar önleyici “pirokton olamin” maddesi bulunan bir şampuan kullanarak kaşıntı ve soyulmayı giderebileceğini söylüyor. Eğer devam ederse dermatoloğunla konuşun. Size içeriğinde kömür katranı bulunan bir ürün önerebilir. Kömür katranı saç derisindeki kızarma ve soyulmayı gideriyor.

 

More from the blog

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Argan Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Bakımı ve Maskesi Tarifi

Saç için ciddi anlamda faydalı olduğu bilinen argan yağı ile alakalı olarak tüm önemli bilgileri enine boyuna sizlere sunacağız. Saç bakımı konusunda daha önceki...

Erkek Saç Kesim Modelleri ve Uzun, Kısa Saç Stilleri Kataloğu 2018

Erkek saç modelleri ve saç kesimleri kataloğu 2018 yılı örneklerini sizler için elimizden geldiğince derledik. Erkeklere ilham kaynağı olacak saç modellerini keşfetmeniz amacındayız.

Yeni Sezonun Güzellik Trendleri Sizlerle

Bugün sizlerle birlikte yeni sezonda karşımıza çıkan ünlülerin güzellik trendleri ile alakalı bilgiler sunacak ve fikir edinmenize yardım edeceğiz. Türkiye genelinde özellikle güzellik konusunda...