Rüzgârın Islık Çalarak Dolaştığı Eşsiz Sahiller; Kapıdağ Yarımadası

Kapıdağ Yarımadası
Kapıdağ Yarımadası
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Bir tutturmuşuz hepimiz, ille Ege ve Akdeniz, sadece Antalya, Bodrum Ve Marmaris. Bunun dışında bir tatil rotası ise, adeta düşünmeyiz.

Gerçekten de belirli bir kesim dışında tatil dendiğinde akla gelen yerler Ege ve Güney kıyıları ile buralardaki belli başlı bazı gözde turistik şehirlerden öteye gitmez. Oysa Türkiye, malumunuz, 4 tarafı farklı turizm rotalarıyla çevrili bir cennet. Doğuda başka alternatifler var, güneyde başka, kuzeyde bambaşka. Biz Pegarose ekibi olarak sizlere her yazımızda bu nefes kesici doğanın değişik bir tatil alternatifini anlatacağız. Bu yazımızda seçtiğimiz yer bozulmamış doğası, el değmemiş dağları, birbirinden güzel köyleri, ipek gibi denizi ve akvaryum gibi koyları ile Marmara da bir cennet olan Kapıdağı yarımadası.

Erdek, Ocaklar, Narlı, İlhanlar, Doğanlar, Turanlar,  Ballıpınar..

Kapıdağ Yarımadası, coğrafi olarak bakıldığında Balıkesir’in Erdek ilçesi civarında, eskiden bir ada olan ancak şimdi karayla bağı bir kıstak ile sınırlı kalmış bir kara parçası.  Kıyıları Marmara denizi sınırları içinde kalıyor. Kapıdağı yarım adasının kuzey ve güney kısımlarında yemyeşil ve benzersiz eko çeşitliliğiyle dağlar bulunuyor. Bölge ayrıca çok eski çağlardan beri hem bu yeşil doğası hem de su kaynaklarının bolluğu sebebiyle bir yerleşim bölgesi olarak kullanılmış.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Hafta Sonu Tatil Kaçamakları için Rotanızı Belirleyin

Kapıdağ yarımadası dendiğinde pek çok kişinin aklına bir tatil yöresi olan Erdek gelir. Oysa yörede 20 ayrı yerleşim yeri mevcut. Erdek, Ocaklar, Narlı, İlhanlar, Doğanlar, Turanlar,  Ballıpınar bunlardan bazıları ve her birinde ayrı bir keyifle yapılabilecek aktiviteler mevcut. Köylerin ana geçim kaynağını balıkçılık, zeytincilik ve soğancılık oluşturuyor. Dünyanın en iyi kırmızı soğanı burada yetişiyor.

Kapıdağ yarımadası nerede kalınır?

E peki nerede konaklayacağız diye soranlara daha ziyade Erdek ve Erdek’e yakın olan Ocaklar, Narlı, Tatlısu gibi yerleşim yerlerini sayabiliriz. Ayrıca bazı köylerde az da olsa ev pansiyonlarına rastlanıyor. Bunların içinde en bilinen belde olan Erdek çok şirin ve kendi halinde bir tatil beldesi olmanın dışında arkeolojik olarak da pek çok anlama sahip.

Kapıdağ yarımadası nerede
Kapıdağ yarımadası nerede

Ne Yapılır

Tertemiz denizi ile sadece deniz ve güneş turizmi için dahi tercih edilebilir. Ve bilinen tatil bölgelerinden daha serin ve sakin olduğu için de ayrıca caziptir.  Bilhassa Erdek ilçesinin kamplar semti civarında bulunan upuzun sahil kesimi yapılaşmaya kapalı oluşu yüzünden uçsuz bucaksız bir yeşillik ve huzur vaat ediyor.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Türkiye’nin büyüleyen en iyi 10 plajı…

Ayrıca Kapıdağ yarımadası bu elverişli doğası sayesinde tarih boyunca pek çok kültür ve uygarlığa ev sahipliği yapmış bir bölge. Dolayısıyla bir kültür turu için son derece müsait.  Bandırma- Erdek yolu üzerinde Arkeolojik kazılar sonucu elde edilen tüm eserlerin sergilendiği arkeoloji müzesini gezilebilir.
Yörede Kzikos ve Arteka ( Erdek) adlı iki antik çağ şehri bulunmakta. Kyzikos Kapıdağ Bandırma- Erdek karayolunun geçtiği yerde kurulmuş. Bu şehirler Neolitik (M.Ö. 6. bin) ve Kalkolitik (M.Ö. 5. bin) Dönem’ e kadar iniyor. Kyzikos Kenti’nde şimdiye kadar tespit edilmiş dört tane tapınak var. Bunlardan en büyüğü ve en önemlisi Hadrian Tapınağı. Tapınak, Bandırma -Erdek karayolunun Düzler Mevkii’nde, karayolundan yaklaşık 300 m içeride yer alıyor.  Eskiden Türkler bu kentin kalıntılarına Belkıs Sarayı diyormuş.

Arkeoloji turlarının dışında, yine dağların içerisinde bulunan geniş ve büyük ormanların sahip olduğu bitki çeşitliliği ile her türlü ekolojik turizm için son derece elverişli bir yer. Uzun doğa yürüyüşleri için bahar ve yaz idealleri çok ideal. Ayrıca spor tutkunları, yarımada çevresinde kamp kurarak ya da günü birlik bisiklet turları yapabilirler.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Yaz Tatili İçin Vizesiz Ülkeler

Her ne tip turizm yapıyor olursanız olun, gelmişken zeytin ve zeytinyağlı tüm ürün alışverişinizi buradan yapabilirsiniz. Ve civarın son bir artısı olarak tüm bu yapılacak aktiviteleri son derece uygun fiyatla tamamlayabilmeniz.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.