Regl Dönemi Ağır Geçenlere 6 Tavsiye

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Her kadının regl dönemi birbirine göre farklılık gösterir. Kiminin daha az sancılı ve kanama miktarı daha normalken, kiminin sancısı daha fazla ve kanaması normalinin üzerindedir.

Regl dönemini sancısız atlatan azınlıktansanız ne mutlu size!

Eğer onlardan biri değilseniz ve her ay bu ağrıyı çekmek zorunda olmaktan sıkıldıysanız sizin için birkaç önerimiz var!

Regl dönemi sancılı geçenlere 6 öneri

Krampla mücadele!

Regl döneminde karşılaşan kramplar için ilk önerimiz; sıcak su torbası. Isı rahim kaslarını gevşetir ve ağrı açısından rahatlama sağlar.

Bu yöntemle ağrının önüne geçemiyorsanız ağrı kesici bir ilaç alabilirsiniz. Aspirin tarzı bir ilaç yerine, kan akışınızı arttıracak bir ağrı kesiciyi tercih edebilirsiniz.

Elbette herhangi bir ilaca başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Adet dönemi ağrıları - Pegarose.com
Adet dönemi ağrıları

Bunları yapmıyoruz!

Tuz ve kafeine savaş açıyoruz!

Adet döneminizde tuz ve kafein tüketimine dikkat etmelisiniz. Hatta hiç tüketmemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Zira tuz ve kafein regl sancısının suçluluk oranı en yüksek sanıkları!

Erkek arkadaşınızı ya da eşinizi de bu yüzden suçluyor olabilirsiniz belki ama, ne diyebiliriz ki?

Yine de onların üzerine bu kadar gitmemekte yarar var:)

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Adet Söktürücü ilaçlar ve bitkiler hakkında merak edilenler

Ve evet, bunları kesinlikle yapıyoruz!

Regl döneminde vücudunuzda yeteri kadar demir bulunduğundan emin olmalısınız. Regl sancısı çekmenizin bir sebebi de vücudunuzda yeteri miktarda demir bulunmamasıdır.

Her gün içinde demir ya da folik asit bulunan bir multivatamin alabilirsiniz. Aynı zamanda demir açısından zengin yiyecekler tüketmelisiniz, ıspanak gibi.

Regl dönemi ağrıları
Regl dönemi ağrıları

Rahat bir uyku!

Adet döneminde her şeyden önce kan kaybettiğiniz için uykusuz hissetmeniz oldukça normal. Ve ağrılarınız açısından güzel bir uyku çekmeniz gerekmekte.

Bu nedenle uyumadan önce uykunuzun çeşitli sebeplerden bölünmemesi için, ve kendinizi daha rahat hissetmeniz için; kendinizi en güvende hissettiğiniz ürünü kullanmanızı ve kanamanız fazla oluyorsa yatağa havlu ya da o tarz bir şey sermenizi öneririz.

Egzersiz!

Hayatınızın her alanında karşınıza çıkması inanın bir tesadüf değil! Düzenli egzersiz regl ağrısının önüne geçmenizde size yardımcı olacak etkenlerden biridir!

Günde en az yarım saatinizi egzersize ayırarak dönemsel ağrıların önüne geçebilirsiniz.

Doktor, doktor, doktor!

Eğer regl döneminizin normal olmadığınız, dayanılmaz sancılar yaşadığınızı ve kan miktarının fazla olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir jinekoloğa görünmenizi öneririz.

Sağlık, ertelenmeye gelmez!

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Adet düzensizliği nedir?

More from the blog

Şiddet tablosu, pek çok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor

İstanbul Bağcılar’da yaşanan vahşi cinayet, “Biz toplum olarak nereye gidiyoruz” sorusuna sormaya yöneltti. Psikiyatri uzmanları, madde bağımlılığı ile birlikte ciddi psikiyatrik hastalıkların bu tabloya...

Pandemi, Diş Sağlığını da Olumsuz Etkiledi

Pandemi nedeniyle toplumun önemli bir ölümü acil sağlık ihtiyaçlarını bile ertelemek zorunda kaldı. Uzmanlar,  ağız ve diş sağlığının korunması için vazgeçilmez olan diş fırçalama alışkanlığında Avrupa...

6. Pembe Festival 8 Ekim’de Gerçekleşecek

Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) tarafından düzenlenen 6. Pembe Festival 8 Ekim tarihinde gerçekleşecek. MEMEDER, Ekim Meme Sağlığı Farkındalık Ayında, kadınların meme kanserine kayıtsız kalmamaları...

112 Çalışanı Yılmaz Kalp Krizi Nedeniyle Yaşamını Yitirdi

İzmir 112 Acil Sağlık Hizmetler Müdürlüğünde görev yapan 112 çalışanı Bayram Yılmaz, ani göğüs ağrısı sonrası kaldırıldığı hastanede yaşamını yidirdi. İzmir Paramedik Topluluğu tarafından konuyla...