Ramazan’da Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Genellikle Ramazan ayında öğün sayısının da azalmasıyla neredeyse herkes kilo verme hayalleri kurar. Ancak bunu sağlıklı bir biçimde yapabilenlerin sayısı neredeyse yok denecek kadar az.

Sahurda tercihiniz müsli olsun

Müsli sahurda çok doğru bir karbonhidrat seçimi olacaktır. İçine bol miktarda taze doğranmış meyve de eklerseniz, gününüzün ne kadar rahat geçeceğine siz de inanamayacaksınız.

Haftada bir balık şart!

Balıkta vücudumuzun ihtiyacı olan en önemli yağlar mevcuttur. Bu yağlar metabolizmamızın hızını da artırır ve zayıflamayı kolaylaştırır.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Özellikle Ramazan’da su kaybı daha belirgin olur. Bu nedenle vücudumuz ödem tutmaya meyil gösterir. İftarla sahur arasında en az 2,5 litre su içmelisiniz. Bu suyun bir bardağını orucu hurma veya zeytinle açtıktan hemen sonra, ılık ve ballı-limonlu olarak içerseniz kan şekerinizi düzenlemiş olursunuz. En az üç çay fincanı rezene çayı da içilmeli ki mide rahatsızlığı, gaz ve şişkinlik yaşanmasın. Siyah çayın beyindeki susama merkezini baskılayıp bize su içmeyi unutturduğunu göz önünde bulundurun. Ramazan’da siyah çay içmemeye gayret edin veya çok açık olarak 1-2 fincan tüketin. Meyan kökü doğal kortizon içerdiğinden sizi destekleyebilir. Ilık suyun içine az miktarda meyan kökü ekleyerek iftar ve sahurda birer çay bardağı içebilirsiniz.

Baharatlardan uzak durun

Tarçının kan şekeri düzenleme özelliği olduğu için özellikle kompostolarda, kabuklu haliyle bolca tüketin. Diğer baharatları tüketmek bu dönemde çok uygun olmayacaktır. Özellikle de acıdan kaçınmak gerekir. Kimyon sindirimi rahatlattığı için az miktarda eklenebilir. Zerdeçal ise safra kesesini desteklediğinden yine az miktarda tüketilebilir.

Kabuklu meyveler en önemli yardımcınız

Kabuklu meyveler hem tokluk hissini artırır hem de vitamin desteği sağlar. Bağırsağımızın da daha iyi çalışmasını sağlayan meyveler zaman zaman bol tarçınlı, ılık komposto olarak da tüketilmeli ve bu sayede sıvı desteği sağlanmalıdır.İftar mönünüzde mutlaka çorba olsun

Özellikle sıcaklarda oruç tutacağımız için bu günlerde sebze çorbaları, en önemli besin kaynaklarından biri olarak karşımızı çıkıyor. Midenize ilk giren besinlerden biri sebze çorbası olursa sindiriminiz daha rahat olur. Havanın çok sıcak olduğu günlerde taze naneli yoğurt çorbası da iyi bir seçenek sayılır.

Ramazan’da sporu ihmal etmeyin!

İftardan 1 saat sonra en az 20 dakika yürüyün ve metabolizmanızın hızını artırın! Böylece kilo vermeniz çok daha kolay olacaktır.

Kaynak: Womenist.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.