Ramazan’da Sağlıklı Beslenin!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hepimizin heyecanla beklediği, on bir ayın sultanı diye nitelendirdiği Ramazan ayı evlerimize geçtiğimiz günlerde bir kez daha konuk oldu. Ramazan ayı boyunca sahura kalkmak, sevdiklerimizle birlikte iftar sofralarını paylaşmak pek çoğumuz için mutluluk verici… Bu mutluluğa gölge düşmemesi ve keyfimize keyif katmak için Estetik International Sağlık Grubu uzmanları rahatsızlıklara neden olmaması ve Ramazan ayı sonunda bu ayın kilo almamıza neden olmaması için beslenme konusunda uyarıyor.

Bol miktarda su tüketin

Sunduğu modern tıp çözümleri, hizmet kalitesi ve güler yüzlü personeli ile dünya standartlarında hizmet veren, Op. Dr. Bülent Cihantimur ve Eylem Cihantimur tarafından 1999 yılında kurulan, bugün Bursa, Ankara ve İstanbul’da; bir dal merkezi ve beş ayrı poliklinik ile toplam altı noktada hizmet veren Estetik International Sağlık Grubu uzmanları, Ramazan ayının yaz mevsiminin en sıcak günlerine geldiği şu günlerde oruç tutarken en çok su tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Çay, kahve tüketiminin asla su tüketimi ile karıştırılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, çay ve kahve tüketiminin de abartılmaması gerektiğinin altını çiziyor. Estetik International Sağlık Grubu uzmanları iftardan önce, sonra ve sahurda bol miktarda su tüketilmesi gerektiğini önemle vurguluyor.

Sahur öğününü atlamayın

Ramazan ayı boyunca günün ilk yemeği olan sahur öğününün atlanmaması gerektiğini belirten Estetik International Sağlık Grubu uzmanları sahurda kahvaltı yapmanın yada hafif yiyecekler tüketmenin en doğru beslenme yolu olacağını söylüyor. Hafif gıdalar veya kahvaltının yanında mevsim meyvelerinin tüketilmesinin de mineral, vitamin ve su oranı bakımından metabolizmaya gün boyunca destek olacağına uzmanlar ayrıca dikkat çekiyor.

İftar Ramazan ayının ana öğünüdür

İftar yemeğinin Ramazan ayının ana yemeği olduğunu belirten Estetik International Sağlık Grubu uzmanları bu öğünde temel besin gruplarının tüketilmesinin gerektiğini ve hava ne kadar sıcak olursa olsun yemeğe önce çorba ile başlamanın çok daha sağlıklı olduğuna dikkat çekiyorlar. Temel besin gruplarının yanı sıra iftar sofralarında da mevsim meyvelerine yer verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, iftardan sonra hafif sütlü tatlıların ve kuruyemiş tüketiminin de sağlığımız için olumlu olacağını söylüyorlar.

Ramazan ayında sağlıklı beslenilmediği ve beslenmeye dikkat edilmediği takdirde sağlık sorunları yaşanabileceğini, Ramazan bitiminde kilo alınabileceğini vurgulayan Estetik International Sağlık Grubu uzmanları bu ay içerisinde doğru beslenmenin çok büyük önem taşıdığının altını çiziyorlar.

Op. Dr. Bülent Cihantimur

Kaynap:Womenist.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.