Ramazan Sonrası ve Bayramda Kilo Almaya Dikkat

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Ramazan ile birlikte geçtiğimiz bir ay boyunca değişmiş olan beslenme düzeni arife günüden itibaren bir kez daha değişecek. Bu değişme sonucu gerek sağlık açısından gerekse formda kalmak açısından sorunlar yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.  Ramazan boyunca değişmiş bulunan beslenme alışkanlığını bayramda tekrar değişeceği için, özellikle bayram için hazırlanan tatlıların ve hamur işi yiyeceklerin aşırı tüketilmesi sıkıntı yaratabilir. Ramazan ayı boyunca gün içinde uzun saatler aç kalan bünyenin tekrar eski düzenine geçebilmesi için nelere dikkat edilmelidir, sizin için yazdık.

Ağır Bayram Sofraları

Ramazan ayı boyunca İftar ve Sahur olmak üzere günde sadece 2 öğün beslenen ve bu esnada genellikle hafif besinler tüketen bünyeler ramazan ayının sona ermesi ile birlikte hızlı bir değişim süreci yaşar. Ramazan ayında uzun süren açlıklar sonucu hızlanmış olan metabolizma ağır bayram yemekleri ile birlikte bu durumdan olumsuz etkilenir. Şayet bir adaptasyon ve geçiş süreci uygulamadan ağır ve sık yemek düzenine geçilirse hem sağlık hem de kilo alma sıkıntıları baş gösterecektir. Bu nedenle ramazan boyu verilen kilonun geri alınmaması için bayramda ağır yağlı sofralardan ve bol şekerli tatlılardan şiddetle uzak durulması gerekir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Neden Bir Türlü Zayıflayamıyorum?

 

bayramda-kilo

Kan Şekerinizi Koruyun

Oruç tuttuğunuz süre boyunca, özellikle 2. haftadan itibaren metabolizmanız yavaşlamaya başlamıştır. Bu beslenme düzenine alışmış bünyenin birden bol tatlı, şeker, etli yemekler ve sık öğün aralıkları ile karşılaşması kan şekeri değerini de olumsuz etkileyecektir.  Şeker Bayramında yenilen tatlılar yağ olarak depolandığı için bu dönem kilo almak için çok riskli bir süreçtir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Diyabet ve Kalp Hastaları için Bayram Önerileri

bayramda-kilo-almak-3

İkramlara Hayır Diyebilirsiniz

Ramazan Bayramı boyunca her gün oldukça çok sayıda yapılacak ziyaretler ve bu ziyaretlerdeki olası yemek ve tatlı ikramlar düşünüldüğünde yapılacak en doğru iş bu ikramların bir kısmını geri çevirmek, gelenlerin ise en az yarısını yememek iradesine sahip olmaktır.  Bayram boyunca kontrolü elden bırakmamak için ziyaretlere gitmeden önce kalorisi az lifli sebze ve salatalar ile karnınızı doyurarak gitmek ya da yanınıza alacağınız birkaç yağsız kuruyemiş ile nefsinizi bastırmak denenecek en doğru çözümler olacaktır.  Tatlı ya da yemekler ile sunulan hazır meyve suları, kola ve benzeri içecekler tercih edilmemeli bu tür içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu, ayran, su, su, soda tarzı içecekler tüketilmelidir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Tembeller için en kolay kilo verme yöntemleri

bayramda-kilo-almak-2

Hamur tatlısı yerine Sütlü tatlılar

Şayet ikramlar reddedilemiyorsa hiç değilse hamur yerine sütlü tatlılar yenmeli, bu miktar bir porsiyonu geçmemelidir. Her ziyarette kahve içilmemeli, içiliyorsa da şekersiz olarak tercih edilmelidir. Bütün bu dikkate rağmen bayram yemeğinin bir öğününü ağır tüketilmişse ya da tatlı fazla kaçmışsa yapılacak olan şey bir sonra ki öğünde 2-3 porsiyon meyveden oluşan bir meyve salatası yaparak alınan toplam kalori miktarını düşürmektir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Evde göbek eritmek için 7 dakikalık egzersiz

bayramda-kilo-almak-4

Bol Bol Hareket

Son olarak ramazan boyu hızlanan metabolizma hızının aynı kalması için mümkün olduğu kadar hareketi arttırmalı ve yürüyüşler tercih edilmelidir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Metabolizmanız Hızlanmaya Hazır mı?

More from the blog

XL-S Ürünleri ve Taylan Kümeli’nin Programı ile Bir Dönüşüm Hikayesi

                                              Kendisini ve...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

Soğan Kürü Nedir? Faydaları Nelerdir? Soğan Kürü ile Zayıflama

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun her fırsatta üzerinde durduğu seçeneklerden birisi olan soğan kürü hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok farklı vitamin...