Ramazan Ayında Öfke Kontrolü

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

Oruçların tutulduğu, güzel sıcak iftarlarla tüm günün sıkıntısının bittiği bu Ramazan ayında oruç tutmanın kendisinden daha önemli bir şey daha var ki, o da orucu  “hasarsız” bitirmektir. Ancak sadece yemek içmek ile gerçekleşen hasardan bahsetmiyoruz.

Ramazanda öfke kontrolü neden önem kazanmaktadır?

Uzman Psikolog Mahir Efe Falay Ramazan ayının psikolojik etkilerini şöyle anlatıyor.

“Günümüz dünyasında, özellikle büyük şehirlerde yaşayanların bu kan şekerinin düştüğü, tiryakilerin sigarasız kaldığı ve bu nedenle bunun yüzünden daha sinirli olunan Ramazan zamanındaki “öfke kontrolü” üstüne düşünmeniz gereken en önemli faktör olarak önümüzde.”

Bu öfke ile baş etmek için neler yapabiliriz?

Uzman Psikolog Mahir Efe Falay bu sıcak ve önemli ayda içinizde patlayabilecek veya dışa vurup bir eşya veya bir kişi veya kendimize zarar verebileceğiniz öfke ile başa çıkmak için şu uygulaması kolay ip uçlarını veriyor:

Konuşmak, yani ifade etmek – dışa vurmak, öfkeyle başa çıkmanın ve öfkenizi kontrol etmenin öfkeyi erkenden engellemesi sayesinde en yararlı yoldur. Bu sayede oluşabilecek öfke patlamalarına daha oluşmadan ve size veya etrafa zarar vermeden müdahale edebilirsiniz. Ayrıca Ramazan’dan sonra da günlük hayatınızda işinize çok yarayacak bir özelliği cebinize koyarsınız! Unutmayın ki şarkıda dendiği gibi “Sustukların büyür içinde” Ve içte büyüyenler bir süre sonra olay ve ortamla alakasız büyüklükte bir öfke olarak döner.

Öfkenizin yükseldiğini fark ettiğiniz durumlarda soluk alış-verişlerinize son derece dikkat edin. Nefes alırken 5’e kadar sayın, o nefesi verirken de 10’a kadar sayın. Dikkati içe ve içeride olan bitene döndürmek dışarıdaki sizin öfkelenmenize neden olan şeyi görmemenizi sağlar.

Yine aynı öfkenizin yükseldiği durumlarda, içinizden sadece sayın. Siz 50’ye kadar saymaya odaklanmışken hem dikkatiniz içinize dönüp öfkeye neden olan şeyden uzaklaşır, hem de saydığınız her sayıyla içinize bir huzur bulutu yayılır. O huzur sizi bir sonra yapabileceğiniz ve sonradan pişmanlık duyabileceğiniz tepkiden uzak tutar.

Günlük hayatımızda normal şartlar altında öfkelenmenize yol açabilecek şeyleri mutlaka iyi biliyorsunuzdur. İşte artık en azından bu bir ay için onlardan uzak durma zamanı geldi. Belki hepsinden aynı anda uzak durmak mümkün olmayabilir. Ama ne kadarından uzak dursanız o kadar iyidir.

Ramazanda öfkeniz açlığa, susuzluğa, sıcağa ve sigarasızlığa bağlı olarak normalden 1-2 seviye fazla olabilir. Ancak bu durum bir geçiş sürecinin sonucudur ve geçişli her şeyde olduğu gibi, alışınca öfke kontrol edilebilir bir düzeye geriler. Öfke gerileyince kontrol edilebilince kendiniz de etrafınız da üzülmez.

Son olarak da; eğer ne yaparsak yapın dizginleyemediğiniz bir öfkeniz varsa ve bunun yüzünden camlar çerçeveler iniyor veya daha kötüsü kalpler kırılıyorsa bence durun ve düşünün. Sonuç itibariyle Ramazan ayı açlığın ve susuzluğun arkasında derin bir felsefe olan bir aydır. Ve eğer buna uyum sağlayamıyorsanız lütfen kendimizi zorlamayın.

“Eğer yukarıdaki önerilerin hepsi, hepsi olmasa bile bir kısmı uygulanırsa, bu sıcak Ramazan ayını kendinize ve etrafınıza daha az zarar vererek geçirebilirsiniz. Bu sayede siz de etraf da üzülmez. Aynı zamanda bu ayın ruhundaki huzur, hoşgörü ve maneviyat da güçlü olur ve güçlü kalır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.