Problemli ciltler için fondöten kullanımı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Makyaj söz konusu olduğunda problemli ciltler için ne yapılması gerektiği bize en çok sorulan sorular arasında. Özellikle de fondöten kullanımı.

Kullanılacak fondötenin cilt ile uyumu çok önemlidir. Fondöteni seçerken cildinizin kuru ya da yağlı olup olmadığını düşünerek hareket etmek gerekir. İki cilt tipi de malzeme seçerken biraz titiz davranılması gereken cilt tipleridir.

YAĞLI CİLTLER İÇİN FONDÖTEN SEÇİMİ

Çok yağlı ciltlerde, yağlı malzemeler kullanılırsa ciltte 1-2 saat sonra akmalar olacaktır ve fondötende parlamalar çok fazla göze çarpacaktır. Bu da hem sizi hem de görünüş itibarıyla karşı tarafı rahatsız edecektir.

Yağlı ciltlere fondöten önerimiz, eğer orta yağlı bir cilt ise yarı yağlı mat fondötenler olabilir. Çok yağlı ve sivilceli bir cilt yapınız varsa “cake makeup” diye bulabileceğiniz tamamen su bazlı fondötenleri kullanmanızı öneririz. Bu hem cildinizin parlaklığını yok edecek hem daha uzun süre cildinizde kalacak hem de uzun süre kullanımlarda cildinizdeki yağ dengesini ayarlayacaktır. Uzun süreli kullanımlarda sivilceleri kuruttuğunu da biliyoruz…

Yağlı ciltlerin temizliği de çok önemlidir. Yağlı ciltler iyi temizlenmezse cilt daha da yağlanacaktır ve gözenekleri genişleyecektir. Bu nedenle temizleme aşamasında yine fondöten seçiminde olduğu gibi yağ bazlı temizleme ürünleri kullanılmamalıdır. Su bazlı ürünlerle, detaylı bir şekilde cildinizin fondötenden iyice arındığını anlayana kadar temizlemenizi öneriyoruz.

KURU CİLTLER İÇİN FONDÖTEN SEÇİMİ

Kuru ciltlere gelince… Kuru ciltlerde, su bazlı fondöteni uzun süreli kullanamayız. Yağlı ciltlerde yağı aldığı gibi, kuru ciltte de iyice kurumasını sağlayacak ve ciltte pullanmaya yol açacaktır. Kuru ciltlerde yarı yağlı mat fondötenler ya da likit fondötenler rahat kullanılabilir. Kuru cilde sahipseniz temizleme malzemelerini yağ bazlı kullanabilirsiniz.

Temizlemeye her zamanki gibi çok dikkat etmek gerekir. Yani cildinizi, fondötenin tamamen ayrıldığını hissedene kadar temizlemeyi ihmal etmeyin.

KARMA CİLTLER İÇİN FONDÖTEN SEÇİMİ

Karma bir cilt yapısına sahipseniz biraz daha şanslısınız. Yukarıda anlattığım iki farklı fondöteni de rahatça kullanabilirsiniz. Su bazlı (cake) fondötenleri kullanmak ilk kullanımda biraz zor gelebilir. Bu fondöteni uygulayabilmek için özel bir süngeri vardır, bu süngeri ıslatarak kullanmanız gerekir. İlk kullanımda suyu fazla ya da az olabilir, yüzünüze uygulamaya başladığınızda suyun az ya da çok olması gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.

Su bazlı fondötenler ipeksi bir görünüm verir, ayrıca matlaştırmak için üzerine pudra sürmenize de gerek kalmayacaktır. Göz üzerlerine de rahatça uygulayabilirsiniz; far kullanımında yağ bazlıda olduğu gibi topaklanma yapmayacaktır.

Su bazlı fondöten kullanıyorsak ve ışık gölge oyunlarına başvuracaksak, bu fondötenin üzerine yine su bazlı koyu renkte bir fondöten uygulaması yapabiliriz.

Ve son olarak; su bazlı ve yağ bazlı fondötenleri bir arada kullanmayalım.

More from the blog

Gelin Makyajı Nasıl Yapılmalıdır?

Gelin adaylarının düğün günü özellikle saç ve makyajlarının en güzel şekilde olmasını ister. Kendilerine ve tarzlarına yakışan bir model seçmeleri için belli kaynaklardan ve kişilerden destek almaktadır....

10 Dakikada Makyaj Nasıl Yapılır?

Hem güzel görünmek isteyip hem de vakti olmayanlara yönelik hızlı ve pratik 10 dakikada makyaj nasıl yapılır? Tüyoları yazının devamında sizler için hazırlandı. Bakımlı görünmek günümüzün olmazsa olmazları...

Makyaj fırçası nasıl seçilir?

Farklı makyaj fırçaları, yeni başlayanlar için ister istemez kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Yüz için, göz için ve vücut için onlarca makyaj fırçası bulunuyor.

Yeni Sezonun Güzellik Trendleri Sizlerle

Bugün sizlerle birlikte yeni sezonda karşımıza çıkan ünlülerin güzellik trendleri ile alakalı bilgiler sunacak ve fikir edinmenize yardım edeceğiz. Türkiye genelinde özellikle güzellik konusunda...