PPD Testi Nedir?

PPD-Testi
PPD Testi
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

PPD testi, yani tüberkülin deri testi, deri içerisine veya derinin yüzeyine tüberkülin adlı maddenin enjekte edilmesine dayanır.[1] Testin amacı, verem tanısının koyulması içindir. Aşı işlemi olmayıp, aynı zamanda da verem hastalığının gelişimi üzerinde herhangi bir etkisi olmayan uygulamadır. Tüberkülin adlı maddenin deriyle temasının sağlanmasından sonra meydana getirdiği etkiler değerlendirilir. Verem etkenine sahip Myco-bacîerium tuberculosis’dan elde edilen tüberkülin, deriye salındığında vereme karşı antikorların vücutta bulunup bulunmadığının anlaşılmasını sağlar.

Özellikle çocuklarda anlamlı olan bu test, kişinin verem mikrobu ile karşılaşıp karşılaşılmadığının öğrenilmesini sağlar. [2]

PPD testi nasıl uygulanır?

Kişinin yaşı, hastalık belirtileri ve durumu gibi unsurlar kişiye ne kadar miktarda tüberkülin verileceğini belirler. Saflaştırılan tüberkülin içeren 0,1 ml’lik bir dozun kullanılması ideal olarak belirlenen miktardır. Tüberkülin ön kolun iç yan tarafına, çocuklarda ise üst kolun omuza yakın tarafına enjekte edilir. Enjekte edilme işleminden sonra deri kızarmaya başlar. Kızarıklık zamanla yerini sertleşmeye ve iltihaba bırakır. Derinin sertleşmesi ve iltihaplanması, vücutta vereme karşı antikorların bulunduğunu gösterir.

PPD testi okunması
PPD testi okunması

PPD test sonuçlarının anlamı nedir?

PPD testi sonucu pozitif olması, yani vücudunda antikor bulunan kişilerin testlerinden alınan pozitif sonuçlar, verem aşısının yapılmasına yol açmaz. Ancak yapılan testler neticesinde durumun negatif çıkması, vücutta vereme karşı savaşacak antikorların bulunmadığının göstergesidir. Bu kapsamda verem aşısının yapılması, verem olasılığının irdelenmesi ve varsa tanısının kesin olarak konulması gerekir.

PPD testi hakkında yanlış bilinenler

Sanılanı aksine PPD testi bir kan türevi değildir. Yani kişiye enjekte edilen veremli bir kan değildir. Bunun yanında PPD testinde kullanılan saflaştırılmış tüberkülin denilen madde, vereme karşı bağışıklığın kazanılacağı bir aşı veya veremi tetikleyici, giderici bir ilaç kaynağı değildir. Toplumda bu yönde yanlış algı ve bilgiler söz konusudur. PPD testi sadece kanda antikor tespitinin yapılmasını sağlar. Söz konusu antikorlar, verem mikrobuna karşı vücudu koruyucu bir kalkan vazifesini yürütürler. PPD testi sonuçlarında antikor oranlarının negatif çıkması, verem aşısının yapılacak olması anlamına gelir.

PPD testinin okunması
PPD testinin okunması

PPD Testi Sonucu Yorumlaması

PPD testinin yorumlanması BCG aşısı uygulamasını rutin olarak yapan ülkeler ve rutin olarak uygulamayan ülkeler arasında değişiklik gösterebilir. Yorumlamada BCG aşısının varlığı önemlidir. Ülkemizde tüberkülin deri testi (TDT) reaksiyonunu değerlendirme kriterleri şunlardır:

ppd-testi-sonucu
PPD testi sonucu

Kaynak [1] : PPD Testi

Kaynak [2] : Verem Hastalığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.