Plastik, hamile kalmayı zorlaştırıyor

Prof. Dr. Bülent Tıraş "Yapılan bilimsel çalışmalarda tüp bebek tedavisine cevap vermeyen ya da zor veren hastalarda idrarda BPA oranları iki kat daha fazla bulunmuştur" dedi.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

ABD, Almanya ve Japonya’da yapılan iki araştırmada, Bisfenol A (BPA)’nın tüp bebek tedavisinde döllenme oranlarını azalttığı saptandı. Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Hizmetleri Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Tıraş “Yapılan bilimsel çalışmalarda tüp bebek tedavisine cevap vermeyen ya da zor veren hastalarda idrarda BPA oranları iki kat daha fazla bulunmuştur” dedi.

Kimyasal bir madde olan BPA günümüzde özellikle plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin üretilmesinde etkin rol oynuyor. Prof. Dr. Tıraş Bisfenol A-BPA’nın şu anda ABD’de 8 milyar dolarlık bir endüstriyi oluşturduğunu belirterek bu konuda toplum olarak dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Tıraş, Bisfenol A maddesinin etkilerini şöyle açıkladı:

“Günlük hayatta kullanılan tüm noktalara giren BPA (Bisfenol A) kimyasal bir maddedir. Plastik konteyner adı verilen plastik kap ve teneke kutuların içerisinde, mikro dalga fırınlarda ısıtılan dondurulmuş yiyecekler bulunur. (Bisfenol A) BPA özellikle sert şeffaf polikarbonat bulunan bir bileşiktir. Amerika, Almanya, Japonya yapılan bilimsel araştırmalarda BPA’nın tüp bebekte döllenme oranını düşürdüğü saptanmıştır. Özellikle tüp bebekte tedaviye cevap vermeyen ya da zor veren durumlarda idrarda yapılan tahlillerde BPA oranları iki kat daha fazla bulunmuştur.

Almanya’da yayınlanan bilimsel araştırma sonuçlarına göre, özellikle idrarda BPA oranı arttıkça kadınların gebe kalma oranı düşüyor. Çocuk sahibi olmanın gittikçe zorlaştığı bir çağda yaşadığımızın hatırlanması gerekir. Beslenme şekli ve yaşam koşulları hem kadın hem erkek için artık bir tehdit oluşturuyor. Evlenmeden önceki yaşamlarında gençlerin bu konularda dikkatli ve duyarlı olması, onların gelecek dönemde anne baba olma şanslarını artıracaktır.”

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.