Pepee Otizmli Çocuklara Kucak Açıyor!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

TRT Çocuk ekranlarında hayat bulan ve Türk çocuklarının en sevdiği çizgi kahramanların başında gelen Pepee, miniklere ilham olmaya devam ediyor. Pepee dergisi, Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Ayı” olarak belirlenen Nisan’da yayımlanan sayısında otizm hakkında doğru ve yanlış bildiklerimize yer vererek; otizmli çocuklar ve diğer çocuklar arasındaki engelleri kaldırmayı hedefliyor. Dergide görev alan Uzman Psikolog Bengi Keskin, otizmli çocukların diğer çocuklarla birlikte sosyal hayatta var olmalarının ve eğitim görmelerinin önemini vurgulayarak, en büyük sorunlardan birinin toplumun otizm hakkında yeterli bilgiye sahip olmamasından dolayı ortaya çıkan önyargılar olduğunu belirtiyor.

 

Keskin, dergide bu konuyu neden işlediklerini şu sözlerle anlatıyor: “Ülkemiz dahil tüm dünyaca kabul edilen ve yürütülen Kaynaştırma Eğitimi’yle, otizmli çocukların sağlıklı çocuklarla birlikte eğitim görmesi hukuki bir hak haline gelmiş durumda. Ancak, otizmle ilgili farkındalık kazanmamış ve doğru bilgilere sahip olmayan bazı anne-babaların ve eğitmenlerin yaklaşımları, otizmli çocukların bu eğitimden faydalanmasını engelleyebiliyor.

Zaman zaman otizmli çocukların, diğer velilerin tepkisi gerekçe gösterilerek, eğitim kurumlarına kabul edilmemesi ile karşılaşıyoruz. Otizm hakkındaki bilinçsizlik, ne yazık ki sağlıklı çocukların ailelerinin, evlatlarını korumak kaygısıyla otizmli ve engelli çocukları kendi çocuklarından uzak tutmalarına kadar varabiliyor. Bu nedenle, biz Pepee dergisi olarak; otizmli ve engelli çocukların toplum dışına itilmemesi, okulda, kreşte, parkta yalnız bırakılmaması için, tüm ailelere sesimizi duyurmak çabasındayız. Bu nedenle, Dünya Otizm Farkındalık Ayı’na denk gelen sayımızda konuyu irdelemeye, esas soruna dikkat çekmeye çalıştık.”

 

Annelere özel bölümünde otizmle ilgili bilgi eksikliğini gidermeyi hedefleyen eğlenceli ve öğretici Pepee dergisi; çocuklara özel bölümde yer alan Pepee’li resim çerçevesi, çıkartmalar, yalnız başına ya da anne-babayla oynanacak oyunlarla, yine dopdolu bir sayı sunuyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.