Panik bozukluğu kadınların hayatını mahvediyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Panik bozukluğu kadınlarda erkeklerden daha fazla görülüyor.

Psikiyatri Uzmanı Gökhan Kandemir, panik bozukluğunun kadınlarda erkeklerden daha fazla görüldüğünü belirterek, erken yaşta görülen panik ataklarda esrar kullanımının sorgulanması gerektiğini söyledi.

Kandemir, panik bozukluğunun yaşam boyu yaygınlığı yüzde 2-5 oranında görülen bir anksiyete bozukluk olduğunu belirterek, “Fiziksel hastalıklarla ve diğer psikiyatrik bozukluklar ile sık görülen birlikteliği, kronikleşmeye meyilli olması ayrıca yol açtığı günlük işlevlerde ve yaşam kalitesinin bozulmasına sebep olmasından ötürü birinci basamak ve ikinci-üçüncü basamak sağlık hizmetlerinde göz önünde bulundurularak tedavisinin sağlanması gereken psikiyatrik bir bozukluktur” dedi.

Stresli yaşam risk faktörü

Panik bozukluğunun kadınlarda erkeklerden daha fazla görüldüğünü ifade eden Kandemir, “Yaş ilerledikçe yaygınlığı azalmaktadır. Düşük eğitim düzeyindekilerde daha fazla görülür. Erken yaşta görülen panik ataklarda esrar kullanımı sorgulanmalıdır. Stresli yaşam olayları risk etmenidir ve genetik geçtiği düşünülmektedir. Panik bozukluk, önceden kestirilemeyen, beklenmedik olarak meydana gelen ve yineleyen özelliğe sahip panik atakların ortaya çıkması başka atakların olacağına ve atağın oluşturacağı sonuçlarla (kalp krizi, ölüm korkusu, delirme, kontrolünü yitirme) ilgili olarak belirgin davranış değişikliklerinin birlikte olduğu bir klinik tablodur. Panik atak ise, aniden başlayan, 5-15 dakika içinde giderek şiddetlenen en yüksek düzeye ulaşan korku 30 dakika içinden kendiliğinden azalarak kaybolur” ifadelerini kullandı.

Hastalar beyin kanaması geçiriyorum zannediyorlar

Kandemir, “Panik bozukluğu, günlük yaşantımızda yapılan bazı davranışlarımız sonucu oluşa ve tamamen doğal ve zararsız olan çarpıntı, terleme, nefes sıkışıklığı, baş dönmesi gibi bedensel yakınmaların, hasta tarafından kötü bir hastalığın belirtisi olarak değerlendirilmesi ve bunun sonucunda da kalp krizi geçiriyorum, öleceğim, beyin kanaması geçiriyorum, deliriyorum şeklinde yanlış yorumlanması ile oluşur.

Hastalar korktukları durumlardan çok korkulan sonuçlardan kaçınırlar ve anksiyete-bunaltılarının azalmasından ziyade güvence arama peşindedirler. Uçakta kitap okur, baygınlık hissi gelince oturur, kalp krizi geçireceği korkusundan egzersiz yapmaz, refakatli seyahat eder, yanında su-ilaç taşır, arabada- sinemada çıkışa en yakın yerlerde otururlar, berberde işim acele çabuk halledin derler, Cuma namazlarında en arkada ya da dışarıda kılmayı tercih ederler” şeklinde konuştu.

Panik bozukluğu sebepleri nelerdir?

“Panik bozukluğu hastalarında stres duyarlılığı stresli yaşam olaylarının sık görüldüğü düşünülmektedir” diyen Kandemir, “Panik belirtilerinin ortaya çıkmasından önce genellikle bir yakının ölümü, kötü bir hastalığa yakalanması, eşinden ayrılma, aşırı çalışma durumlar görülür. Depresyonda panik atakların görülebileceği, panik belirtilerin depresyon geliştirmesi için risk oluşturabileceği bilinmektedir. İlaç tedavisi, tedavide amaç, panik atakların ve beklenti anksiyetesinin beklentisi ortadan kaldırılması, agorafobinin düzelmesi ayrıca oluşan iş ve yaşam koşullarıyla ilgili işlev kaybının giderilmesidir.

İlaçlar, beyin sinir hücrelerinde bozuk olan hormonal dengesizliği düzeltmeye çalışarak panik ataklarını önlerler. Halen ülkemizde bu hastalığa iyi gelen oldukça fazla sayıda ilaçlarımız mevcut olup, doktorunuz bu ilaçlardan birini seçerek ilaç dozunu size uygun şekilde artırarak etkin doz ve etkin sürede tedavinizi sürdürecektir. Unutmayın ilaç tedavisi en az bir yıl sürdürüldükten sonra yavaş yavaş azaltılarak kesilecektir” uyarısında bulundu.

Panik bozukluğu tedavi yöntemleri

Bilişsel davranışçı tedavi yönteminde iki hedef olduğunu söyleyen Kandemir, “Birincisi; zararsız olan panik atak belirtileri hakkındaki yanlış bilgi ve inançlarının düzeltilmesi ve hastanın bu belirtiler ile korkmadan baş edebilmesinin öğretilmesi amaçlanır. İkincisi; Panik atağı geleceğinden korktuğu için tek başına bulunmaktan kaçındığı yer ve durumlarla aşamalı bir şekilde tekrar tekrar karşılaştırılması, böylece korkularının üstüne gitmesi sağlanarak korkularını yenmesini amaçlanır” dedi.

More from the blog

Hayır Diyememe Sorununa Çözüm Önerileri

‘’Hiç kimseye hayır diyemiyorum.’’ "Bazen istemediğim şeyleri hayır diyemediğim için yapmak zorunda kalıyorum.’’ "Kimseyi kırmak istemiyorum.’’ diyenlerdenseniz sizinde hayır diyememe sorununuz olabilir. Sebebi psikolojik bir...

Hamilelik Dönemi Psikolojisi ve Alınması Gereken Önlemler

Bir çeşit bunalım ve psikolojik buhran süreci. Bugün sizlerle hamilelik dönemi psikolojisi üzerinde duracak ve fikir sahibi olacağız.

Mitomani hastalığı hayatı olumsuz etkiliyor

Kişilerin kendi söylediği yalana inanma hastalığı olan Mitomani, günlük hayatta bireyleri olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Başarılı olmanın formülü

Başarılı olmak için öncelikle neler yapılması gerekiyor?