Oruç tutarken tok kalma yöntemleri

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Oruçluyken sahur ve iftarda tok tutan gıdalar ile beslenerek, gün boyunca açlık hissini daha az yaşayabilirsiniz. Peki hangi gıdaların sizi daha tok tutacağını, biliyor musunuz? Bu konuda Diyetisyen Yeşim Çelik önerilerde bulundu.

Ramazan ayında öğün sayısının ikiye düşmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi daha da önemli hale getiriyor. Çünkü bu ayda, öğün zamanlarında, yemek miktarlarında ve tercih edilen besinlerin çeşitlerinde önemli değişiklikler oluyor. Öğün sayısının azalmasına bağlı olarak vücudun ihtiyacı olan enerji, protein, vitamin, mineraller ve en önemlisi kalsiyum ihtiyacı azalmıyor. Özellikle sahur ile iftar arasının önceki yıllara göre daha uzun olması, oruç tutan kişilerin açlık ve susuzluğu yoğun hissetmesine sebep oluyor. Bu dönemde kan şekerini hızla yükseltmeyen, glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmemiz gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Yeşim Çelik Ramazan’da uzun süre tok kalmak için neler yememiz gerekiğini anlattı.

İşte Diyetisyen Yeşim Çelik’den tok kalma yöntemleri:

Esmer pirinç ve kepekli makarna
İftar ve sahur sofralarını, 11 ay boyunca tüketilen besinlerin yerine, hem gün boyu tok tutacak hem de sağlıklı beslenmeyi sağlayacak yiyeceklerle hazırlamak gerekiyor. Uzun süre tokluk sağlayan besin grupları; sindirimi ve emilimi uzun süren gıdalardır. Kompleks karbonhidratlar adı verilen sebze, meyve, kurubaklagiller, tahıllar, esmer (kepek, çavdar, tam buğday unundan yapılmış) ekmek, esmer pirinç, kepekli makarna gibi besinlerle tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

Meyve
Açlığın kaynağı kan şekerinin düşmesi olduğundan meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmek Ramazan’da daha faydalı olur. Bu besinler kan şekerimizin gün boyu dengede kalmasını sağlayarak açlık hissinin oluşmasını engeller. Ayrıca, iftar ve sahurda içilen bir bardak süt, içerdiği karbonhidrat, protein, yağ, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum ve B vitaminleri nedeniyle Ramazan’da sağlıklı beslenmenin temelini oluşturur. Sıvı besinler mideyi çabuk terk ettiğinden kişiler çok daha çabuk açlık hissediyor. Bu yüzden çorba, ayran gibi besinler tek başlarına değil; protein içeriği yüksek ve posalı gıdalarla beraber tercih edilmeli.

1
2
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.