Onlar da Mevsimlerden Etkileniyor!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Konya Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Doç. Dr. Hasan Güzelbekteş mevsim değişikliğinin insanlarda olduğu gibi hayvanları da etkilediğini ve kışın hayvanlarda en çok görülen hastalıkların üst ve alt solunum yolları hastalıklarının olduğunu söyleyerek şunları kaydetti.

Kış mevsimi başlangıcında tüm canlılarda olduğu gibi ani iklim değişikliklerine maruz kalmamaları gerekiyor.

Çok sıcak bir ortamdan çok soğuk bir ortama geçmemeleri gerekiyor. Dışarıdan alınan bir hayvanın uzun bir süre havasız bir ortamda kalmaması gerekiyor.

Ev ısısına dikkat!

Evinde hayvan besleyen kişilerin bu mevsimde dikkat etmesi gereken şey ev ısısının çok fazla olmaması gerekiyor. Çünkü hayvanlar yaratılış şartları nedeniyle doğada rahat büyüyen hayvanlar olduklarından ortamın ısısı fazla olmaması gerekiyor. Özellikle bu mevsimlerde insanlarda da görülen buronşiyal astım veya alerjik hastalıklar gibi bu dönemde yaygın görülür.

Güzelbekteş; Evde ısıtıcı olarak kullanılan aletlerin aşırı ısı yayması ve ortamın havasızlığı ve kuru hava olması başta burun olmak üzere üst solunum yolu dediğimiz yollarda direncin azalmasına ve alerjik ve üst solunum yolu hastalıklarının oluşmasına neden olur.

Sisli ve kapalı havalarda dışarı çıkarmayın

Oda neminin iyi ayarlanması özellikle oda ısısının genellikle 15-18 derece olmasında gerekir. Kışın sisli ve kapalı havalarda hayvanların dışarı çıkarılmaması gerekiyor. Karlı buzlu havalarda hayvanları gezdirirken dikkat edilmesi gerekiyor. Barındığı bölgenin temiz olması gerekiyor çünkü deri hastalıklarının çıkmasına neden olabilir.

Ev hayvanlarının bağışıklık sisteminin güçlenmesi için temel besin maddelerinden olan karbonhidrat ve yağlardan almaları gerekiyor.

Güzelbekteş, Hayvan sahiplerinin gerek mamalarla gerekse kendi yaptıkları yemeklerin protein açısından yeterli olması gerekiyor.hayvanların bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli vitamin takviyesinin yapılması gerekiyor.

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.