Onlar da Mevsimlerden Etkileniyor!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Konya Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Doç. Dr. Hasan Güzelbekteş mevsim değişikliğinin insanlarda olduğu gibi hayvanları da etkilediğini ve kışın hayvanlarda en çok görülen hastalıkların üst ve alt solunum yolları hastalıklarının olduğunu söyleyerek şunları kaydetti.

Kış mevsimi başlangıcında tüm canlılarda olduğu gibi ani iklim değişikliklerine maruz kalmamaları gerekiyor.

Çok sıcak bir ortamdan çok soğuk bir ortama geçmemeleri gerekiyor. Dışarıdan alınan bir hayvanın uzun bir süre havasız bir ortamda kalmaması gerekiyor.

Ev ısısına dikkat!

Evinde hayvan besleyen kişilerin bu mevsimde dikkat etmesi gereken şey ev ısısının çok fazla olmaması gerekiyor. Çünkü hayvanlar yaratılış şartları nedeniyle doğada rahat büyüyen hayvanlar olduklarından ortamın ısısı fazla olmaması gerekiyor. Özellikle bu mevsimlerde insanlarda da görülen buronşiyal astım veya alerjik hastalıklar gibi bu dönemde yaygın görülür.

Güzelbekteş; Evde ısıtıcı olarak kullanılan aletlerin aşırı ısı yayması ve ortamın havasızlığı ve kuru hava olması başta burun olmak üzere üst solunum yolu dediğimiz yollarda direncin azalmasına ve alerjik ve üst solunum yolu hastalıklarının oluşmasına neden olur.

Sisli ve kapalı havalarda dışarı çıkarmayın

Oda neminin iyi ayarlanması özellikle oda ısısının genellikle 15-18 derece olmasında gerekir. Kışın sisli ve kapalı havalarda hayvanların dışarı çıkarılmaması gerekiyor. Karlı buzlu havalarda hayvanları gezdirirken dikkat edilmesi gerekiyor. Barındığı bölgenin temiz olması gerekiyor çünkü deri hastalıklarının çıkmasına neden olabilir.

Ev hayvanlarının bağışıklık sisteminin güçlenmesi için temel besin maddelerinden olan karbonhidrat ve yağlardan almaları gerekiyor.

Güzelbekteş, Hayvan sahiplerinin gerek mamalarla gerekse kendi yaptıkları yemeklerin protein açısından yeterli olması gerekiyor.hayvanların bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli vitamin takviyesinin yapılması gerekiyor.

 

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...