Okullar Açılmadan Dişlere Check Up Şart

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tatil bitti bitiyor… Okulların açılma telaşı ve yıllık izinlerin bitmesiyle herkes şehirlerine ve sorumluluklarına geri dönüyor. Tatilde en çok ihmal edilen ise dişlerin bakımı oluyor. Uzmanlar okullar açılmadan hem öğrencileri hem de velileri dişlere check up yaptırmaya çağırıyor…

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın uzun yaz tatili boyunca ihmal edilen dişler için check up yaptırmanın tam zamanı olduğunu söyledi. Tüm öğrencilerin, okullar açılmadan diş kontrollerini yaptırması gerektiğini belirten Yalçın, “Sonbahar döneminde yapılacaklar listemin en başında, çocuklarımın ve kendimin yıllık sağlık kontrollerini yaptırmak yer alır. Diş kontrolleri ,özellikle yaz aylarında ihmal edildiğinden tatilden hemen sonra yapılması gereken kontrollerin başında gelir” şeklinde konuştu.

Tatil döneminde hem çocukların hem de erişkinlerin ağız hijyenlerinde bozulma olduğuna dikkat çeken Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, sık sık yemek yeme, alkol, sigara, çay ve kahve tüketiminde artışın dişlerde renkleşmeye neden olduğunu hatırlattı. Yalçın, ihmal edilen ağız hijyeni nedeniyle diş etlerinin olumsuz etkilendiğini belirterek, “Dişetlerinde kanama artışı dişeti sağlığınızın olumsuz etkilendiğini gösteren en önemli belirtidir. Ayrıca diş fırçalama sıklığının azalması yada diş ipi gibi yardımcı hijyen araçlarının kullanımının ihmal edilmesi neticesinde diştaşı oluşumu,dişetlerinde çekilme ve diş hassasiyeti oluşabilir” dedi.

Yalçın ayrıca gıdalarla ilgili şu uyarılarda bulundu: “Sert gıdalar, özellikle kuru yemişler ve sert meyveler, ön bölgedeki dişlerinizdeki dolgu yada protezleri zedeleyebilir. Sakız çiğnenmesi arka bölgedeki dolgularınızı yerinden oynatabilir ve yine sert gıdalar dolgularda kenar kırığına sebep olabilirler. Dolgularda oluşan kenar kırıkları,çoğunlukla farkedilmezler ve zaman içinde dolgunun altından diş çürümeye devam ederek dişin çekilmesine kadar ilerleyebilecek bir süreci başlatmış olur.”

Yılda 2 Kez Kontrol Şart

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçınerişkinlerin, dişeti sağlığı açısından ve mevcut dolgu ve protezlerinin sağlıklı olup olmadığının kontrol edilebilmesi için bu mevsimde dişhekimine uğramaları gerektiğini söyledi. Yalçın, erişkinlerin Radyografi yani röntgen eşliğinde yıllık kontrollerini yaptırabileceklerini belirterek, 6 ay aralıklı olarak yılda 2 kez diş kontrolünün sağlıklı bir birey için yeterli olacağını bildirdi. Yalçın, Röntgen, tedavi amaçlı gerekmiyorsa senede 1 kez çekilmesinin yeterli olacağını söyledi.
Çocukların Diş CheckUp’ı için En Değerli Günlerdeyiz
Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçınokulların açılmaya başlamasıyla derslerin yoğunlaşacağı son 15-20 gün içinde olduğumuzu hatırlattı. “İşte bu yüzden bu 15 gün anne babalar için çok önemli” diyen Yalçın çocukların yaşlarına göre yapılması gerekli kontrolleri şöyle sıraladı….
Çocuklara Dişte Hangi Yaşta Hangi Kontrol Yaptırılmalı:
3-6 yaş Diş doktoru ile tanışma zamanı gelmiştir. Dişlerinde çürük olup olmadığı,diş fırçalamaalışkanlığının düzenlenmesi açısından senede 2 kez diş doktorunuza uğrayın.
7 yaş Ortodontist kontrolu gerekli..
7-9 yaş Yeni çıkan sürekli dişlerine koruyucu(fissür örtücü) ve florür uygulama zamanı..
10-14 yaşOrtodontik tedavi yani tel tedavisine başlama dönemi

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.