Obezitenin Sebebi Bir Bakteri mi?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Şangay’da araştırmacılar, yağlı gıdalarla beslendiklerinde bile obeziteye karşı dirençli olan farelerin bu bakteri enjekte edilip zengin bir şekilde beslendiklerinde aşırı derecede kilo aldıklarını belirledi.

Şangay Ciaotong Üniversitesi araştırmacıları, enterobakter olarak da bilinen bu bakteriden obez kişilerin bağırsaklarında da çok sayıda görülmesi sonucu obezite ile ilişkilendirildiğini açıkladı.

Yapılan deneylerde, farelere 10 hafta kadar bu bakteriden enjekte edildi. Uluslararası Mikrobiyal Ekoloji Derneği’nin hakemli dergisinde yayınlanan rapora göre, deneyler, söz konusu bakterinin insan vücudunda obezitenin gelişimine neden olabileceğini ortaya koydu.

Korunmak için ne yapmalı?

Rapora göre, hastanın bağırsaklarındaki bakterilerin azalmasını sağlayan ‘kepekli tahıllar, geleneksel Çin tıbbi gıdaları ve prebiyotikler” içeren bir diyet programı uygulanan bir hasta 9 haftada 30 kilodan fazla zayıfladı ve bağırsaklarındaki bakteri varlığı ‘ölçülemeyecek’ seviyelere geriledi.

Amerikan bilim dergisi Science’da daha önce yayımlanan bir makalede de, raporun yazarlarından biri olan Zhao Liping’in, bağırsaklarındaki bakteri dengesini sağlamak için acı kavun gibi fermente prebiyotik besinler içeren bir diyetle 2 yılda 20 kilo kadar zayıflamayı başardığı belirtilmişti.

Zhao çalışmasında, Çin geleneklerine göre bağırsakların sağlığın temel taşı olduğu inanışından esinlendi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2008 yılı istatiklerine göre, obezite vakalarının sayısı 1980’den bu yana iki kat artış gösterdi. Dünyada 500 milyondan fazla yetişkin obez bulunuyor.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...