Obezite tedavisi ve obezitenin sağlığa etkileri

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Obezite birçok diğer kronik hastalık riskini artırır ve salgın oranları nedeniyle dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Dikkat çekici bir şekilde, yetişkinlerin daha düşük bir kısmı 1980’lerin ortalarından 1990’lara kadar geçen on yılda kilo vermeye çalıştı. Obezite için birinci basamak tedavi seçeneği yaşam tarzı müdahalesidir. Bu yaklaşım kısa vadede yağ miktarını azaltabilir, ancak bu faydalı etkiler tipik olarak ısrarcı değildir. Kilo kaybı büyük miktarda kolay ulaşılabilir bir hedef değilse, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek için obezite ile motive olabilecek diğer hedefler düşünülebilir. Bu ortamda, metabolik olarak sağlıklı obezite kavramı faydalıdır. Biriken kanıtlar, metabolik açıdan sağlıklı obezite olan insanlarda, tüm nedenlere bağlı mortalite ve kardiyovasküler olayların riski normal bir ağırlığa sahip metabolik açıdan sağlıklı insanlara kıyasla daha yüksek olabilse de, risk metabolik olarak sağlıksız obezite olan bireylerden daha düşük olmaktadır. Bu nedenle, obeziteye sahip olan her insan, uzun vadede normal bir kilo elde etmek için motive edilmelidir, ancak metabolik olarak sağlıksız obeziteden metabolik olarak sağlıklı obeziteye geçiş için yeterli miktarda kilo kaybı, olumsuz sonuçlar riskini düşürebilir. Bununla birlikte, bu geçişin gerçekleşmesi için ne kadar kilo kaybedilmesi gerektiği tartışmalıdır. Bu geçiş, Akdeniz beslenme şekli gibi vücut yağından bağımsız kardiyovasküler riski etkileyen yaşam tarzı faktörleri tarafından desteklenebilir.  Obezite, ergenlerde son 30 yılda iki katından fazla ve dört kat arttı.

Sağlık Etkileri

Obez gençlerin, yüksek kolesterol veya yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalık için risk faktörlerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. 5-17 yaş grubundaki bir popülasyona dayalı örneklemde, obez gençlerin% 70’inde kardiyovasküler hastalık için en az bir risk faktörü mevcuttu.

Uzun süreli sağlık etkileri

Obez olan çocuklar ve ergenler yetişkinler11-14 gibi obez olma eğilimindedir ve bu nedenle kalp hastalığı, tip 2 diyabet, inme, çeşitli kanser türleri ve osteoartrit gibi yetişkin sağlık sorunları için daha fazla risk altındadır.

Obezite Tedavisinde Endoskopik İşlemler

Endoskopik işlemler dar, esnek aletleri ağız yoluyla mideye ilerleterek gerçekleştirilir. Dikişleri yerleştirmek veya insizyon yapmak için kullanılan hassas aletlere ek olarak, endoskopik aletler görselleştirme ve büyütme için küçük bir video kamera içerir.

İnsanlar genellikle kilo vermeyi öğrenmek ister. Son birkaç yılda, obezitenin tedavisi için birkaç yeni gendoskopik yaklaşım onaylanmış ve bu kilo verme ve bunları koruma konusunda yardım isteyen hastalar için önemli seçenekler sunuyor. Endoskopik prosedürler, ilaçlar ve cerrahi arasında orta derecede bir zemin olarak kabul edilebilir; çünkü tek başına ilaçlardan daha iyi kilo kaybı sağlarlar ve ilaçlarla birlikte görülen yan etkiler görülmez, ancak cerrahi seçeneklerden daha az invazivtirler. Cerrahi prosedürlere kıyasla, endoskopik işlemler daha kolay bir iyileşme, daha az rahatsızlık, abdominal yara izi ve normal günlük aktivitelere daha hızlı dönme olanağı sunar. Birçok endoskopik tedavi (intragastrik balon gibi) tersine çevrilebilir. BMI’nin düşük olduğu, ancak bariatrik cerrahi için yeterli olmayacak, ancak kilo verme konusunda yardıma ihtiyacı olan bazı insanlar için endoskopik seçenekler mevcuttur.

Cerrahi, ilaçlar ya da obezite tedavisini amaçlayan herhangi bir yaklaşım ya da strateji gibi, endoskopik yaklaşımlar DEĞİL, sağlıklı bir diyet, egzersiz ve yaşam biçiminin yerini alması anlamına gelmez. Bunlar, sağlıklı bir yaşam sürmek ve uzun vadede sağlıklı bir kilo vermek temel ilkelerdir. Bununla birlikte, başlamak zor olabileceğini kabul ediyoruz. Reversibl endoskopik yaklaşımlar (intragastrik balon gibi) ilk kilo vermenizde size yardımcı olacak ve daha sağlıklı bir yaşam biçimiyle ilerlemenizi kolaylaştıracak bir katalizör görevi görebilir.

Intragastrik Balon

İntragastrik balon prosedürleri, ağız yoluyla mideye dar bir boru yerleştirilmesini gerektirir. Bir balon aleti taşıyan küçük bir alet tüpün içinden yerleştirilir. Mideye girdikten sonra, bu balon verilir ve yaklaşık 24-36 ons sıvı ile şişirilir. Midede yer kaplayarak balon iştahınızı azaltmaya yardımcı olur ve bu da hastaların daha az yemelerine ve daha küçük porsiyon yemelerine yol açar.

Endoskopik dikiş

Endoskopik sütürleme, video kameralı dar bir borunun ağza ve karnın içine sokulduğu bir işlemdir. Yerine getirildikten sonra, tüp içinden sokulan minik araçlar, mideyi içten dikmek için kullanılır (harici insizyonlar yoktur), daha küçük yapmak için kullanılır. Endoskopik dikişin avantajları şunları içerir:

• Midenin boyutunu azaltmak daha erken bir dolgunluk hissi uyandırır
• Hastalar ortalama fazladan ağırlığın% 30’unu kaybederler
• Harici insizyon yok
• İlaçlara gerek yoksa da, eğer uygunsa ilaçlar kullanılabilir

Kaynak: http://www.drerolvural.com

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...