Obezite ile Savaşta Amerika’da Bir İlk

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Amerika’nın en eski, en iddialı Tip Fakültelerinden biri olan Tulane Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Amerika’nın en iddialı Aşçılık Fakültesi olan Johnson and Wales Üniversitesi Aşçılık Fakültesi çığır açacak bir işbirliğine imza attılar.

AMERİKAN HALKININ SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN DOKTORLAR VE CHEF’LER Elele VERDİLER .

Tıp eğitimi ve aşçılık eğitiminde yeni bir devir açacak olan bu işbirliğinin çıkış noktası Amerika’daki obezite ile savaş. İstatistikler Amerikan halkının %65’inin kilolu, 1/3 ünün ise obez olduğunu gösteriyor. Tulane Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Bejamin Sachs, “Hekimlerin tıp bilgilerinden pratik dersler çıkararak hastalarının daha sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamaya ihtiyacımız var” diyor. Amerika’daki obezite ve obeziteye bağlı hastalıklarla baş etmek ve önlemek için kişilerin tercih ettikleri yiyeceklerin ve besin bilgisinin önemini vurgulayan program dahilinde doktorlar, chef’ler ve tıp öğrencileri mutfakta ve klinikte birlikte çalışıyorlar.

Obezite ile savaş kampanyasının bir sonraki adımı da Johnson and Wales Üniversitesi Providence Kampüsü’nde “Culinary Nutrition” alanında master programı başlatmak olacak ve Tulane Tıp Fakültesi öğrencilerine bir dönem Providence’ta culinary nutrition dersleri verilecek.

TÜRKİYE’DE OBEZİTE

Ne yazık ki Türkiye bu ciddi sağlık sorunun görüldüğü ülkelerin başında geliyor; yapılan araştırmalar Türkiye’de her 10 kişiden 3’ünün obez olduğunu gösteriyor. Son zamanlarda Sağlık Bakanlığı bu konu için ciddi bir bütçe ayırdı. Çok yakın bir gelecekte Culinary Nutrition eğitimine ülkemizde de ihtiyaç duyulacağını ve bu dalda eğitim almış profesyonellerin Türkiye’de de aranan bir meslek grubu oluşturacağını düşünüyoruz.

KARİYER OLARAK AŞÇILIK

Günümüzde sağlıklı beslenme ve gurme tatlar keşfetme gibi sebeplerle yıldızı parlayan mesleklerden biri olan Aşçılık, ABD’deki Culinary Medicine uygulamaları ile daha da önem kazandı. Basında her gün çok başarılı girişimlere imza atan ve astronomik maaşlara transfer olan ünlü chef’lerin hikâyelerini takip ediyoruz, işin içine sağlık boyutu da eklendiğinde, belki de Aşçılık alanında eğitim almak artık birçok farklı bölüm okumaktan daha cazip hale geliyor. İnsanlar damak tatlarının yanı sıra, sağlıklı olmak ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için ne yediklerine önem veriyorlar, bu da aşçılık eğitimine verilen değeri ve mezuniyet sonrası kariyer imkânlarını olumlu yönde etkiliyor.

Johnson and Wales Üniversitesi Amerika’da aşçılık alanında derece vermeye başlayan ilk üniversite ve Amerika’da akademik sıralamada bu alanda 2. sırada yer alıyor. Türkiye’de de çok ünlü mezunları bulunan üniversitenin Providence, RI; Miami, FL, Denver, CO ve Charlotte, NC’de toplam 4 kampüsü var. Üniversite’de ayrıca İşletme, Teknoloji, Turizm İşletmeciliği programları ve MBA programları da sunuluyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.