Northwoods diyeti

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Northwoods diyeti şu ana kadar Amerikan diyetleri içinde en akılcı ve bilimsel olanı…

Northwoods diyeti, güncel yaşamda yenen gıdaları ve tat unsurunu içeriyor. Kilo vermek isteyen kişiyi hoşlanmadığı gıdaları zorunda bırakmıyor. Pizzaya, biraya, çikolataya da izin veriyor ama ölçülü miktarda olmak koşuluyla. Bu diyetin önemli bir özelliği de, bilinen yanlışları yapmama üzerine kurgulanmış olması. ‘Mutlaka kahvaltı yap’, ‘Öğün atlama ve ara öğünlerde atıştırmayı ihmal etme’, ‘Akşam yemeğini 7’den önce ye ve en hafif yemek haline getir’ cümleleri, bu diyetin temel taşları…

Peki bu diyet, neden bizim savunduğumuz diyetlere yakın?

Çünkü bu diyeti hazırlayan Dr. David Bernlohr, çok tanınmış bir obezite merkezinin araştırmacılarından biri ve obeziteyle savaşın içinde yer aldığı için doğruları çok iyi biliyor. Bu diyeti aslında kendisi için hazırlamış. ‘Kilolarımdan nasıl kurtulurum?’ sorusundan yola çıkarak hazırladığı bu diyette, çok basit bir mantık yürütmüş. ‘Ne yiyorsanız onu küçültün’ mantığıyla hazırlanan bu diyet, Dr. Bernlohr’un arkadaşları tarafından internete sızdırılınca, her 6 ayda bir diyet bekleyen Amerikalılar bu diyete saldırdılar ve saldırırken de yanlış yapmaya başladılar.

Northwoods diyeti
Northwoods diyeti

Bu diyette bir porsiyonun dörtte biri kadar pizza, zaman zaman birkaç parça bitter çikolata ve bir miktar alkol serbest. Aslında bu diyet programının ciddi bir diyet programı olarak değerlendirilip değerlendiremeyeceği tartışılması gereken bir konu. Bunu hazırlayan doktor, bir diyet programı hazırlamak iddiasında değil. Northwoods diyeti için olumsuz birşey söylemek mümkün değil. Bu diyetin diyet olmaktan öte şişmanlık sorunuyla uğraşan pekçok insana yol göstereceğine inanıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.