Mutluluğun sırrı saygınlık mı para mı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Türkler, parayı saygınlığa tercih etseler de toplumun önde gelen isimlerine göre saygınlık paradan daha ağır basıyor.

AMERİKA’daki Berkeley Üniversitesi’nin araştırmasına göre grup içinde beğenilen ve saygı duyulan kişilerin, geliri yüksek kişilerden daha mutlu olduğunu göstermesi, ‘Saygınlık mı yoksa para mı insanı daha mutlu ediyor?’ tartışmasına neden oldu. Her ne kadar başka bir araştırmaya göre Türkler, parayı saygınlığa tercih etseler de toplumun önde gelen isimlerine göre saygınlık paradan daha ağır basıyor.

‘Paran vardır ama en bedbaht adam olursun’
Kalp Cerrahı Prof. Dr. Mustafa ÖZ

MEMLEKETTE saygın olanların bir kısmı hak etmedikleri halde saygınlık görüyorlar. Paran vardır ama dünyanın en bedbaht adamı olursun. Saygın olmak güzel bir şeydir. Kendinle barışık olmak, mutluluğun başlangıç noktasıdır. Para da mutluluk verir saygınlık da. Hak etmişsen, saygın olmanın zevki daha başkadır. Mutluluk yaptığın işi sevmekle başlar. Biz 8 kardeştik, çok fakirdik ama mutluyduk. Bazen para insanın başına bela da açar. Ya da paran vardır ama bir sağlık sorunu yaşadığında hükmü kalmaz. Mutluluğu parayla satın alamazsın, içinden gelecek. Yaptığın işlerden gelir mutluluk, kendinle barışık olmaktan geçer.

‘Bilgi insanı mutlu eder’
Araştırmacı Yazar Aytunç ALTINDAL

İNSANI en mutlu edecek olan şey saygınlıktan öte bilgidir. Bilge kişiler paraya önem vermedikleri için saygın statüsüne girerler. Bilge olabilmek saygınlığın ötesindedir. İnsan parayla mutluluğa ulaşabileceğini düşünüyor ama mutlu olmak için emek vermek gerekiyor. Emek veriliyorsa o da bilgidir. Bilgi sayesinde kendilerini de çevrelerini de mutlu edebilirler.

‘Haysiyetsiz bir insan da mutluyum diyebilir’
Sanatçı Ahmet ÖZHAN

PARA her kapıyı açmaz. İlk başta soyut bir değer gibi görülse de aslında varlık âlemi saygınlık üzerinde durur, maddiyat üzerinde durmaz. Parası olup da haysiyetsiz bir insan da mutluyum diyebilir. Bu varlığı ve kendini algılamasıyla alakalı. Maalesef yaşadığımız toplum içinde saygınlığa önem vermeyen insan tipine rastlayabiliyoruz.

‘Türk halkı önceliği paraya veriyor’
Konsensus Araştırma Şirketi Genel Müdürü Murat SARI

SAYGIN olmak insanı daha çok mutlu eder. Para bir yere kadar. Kamuoyunda tanınan bir şirketim var. Yaptığım işler saygınlık kazanınca kendimi daha mutlu hissediyorum. Akademik yan ağır bastığında insan ekonomik koşulları göz ardı edebiliyor. Üst gelir grubunda olmaktansa üst saygınlık grubunda olmayı yeğliyorum. Ancak 2009’da yaptığımız bir araştırmaya göre Türk halkının yüzde 58.2’si önce parayı tercih ediyor. Geri kalan yüzde 27.6’sı saygınlığı seçiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 7.2’si saygınlık parayı getirir diye düşünüyor. Yaklaşık yüzde 7’si ise para saygınlığı da getirir diyor. İnsanların manevi değerleri yok oldu.

 

 

Kaynak:habertürk.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.