Modanın 6 süper kuralı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

1- Jean üzerine jean giyilmez
Hâlbuki 90’lı yıllarda ne kadar modaydı. Hangimiz o yıllarda kot pantolonumuzu üzerine aynı renk ve tonda bir kot ceketle takım yapmadık ki? 90’ların zevksizliğini bir kenara bırakırsak bu jean üzerine jean giyilmez moda kuralı gerçekten de en genel kurallardan. Ancak maalesef son dönemde oldukça popüler olan, üstelik artık o 90’ların zevksizliğini de üzerinden atan “double denim” ya da “denim on denim” trendi ile jean üzerine jean giymek demode değil bilakis çok da trend oldu. Tek bilmemiz gereken alt ve üste giydiğimiz jeanlerin tonlarını farklı seçmemiz gerektiği.

2- Pijamalar dışarıda giymek için değildir.
Değil midir gerçekten? Bu kuralı kim söylediyse pijama pantolon trendinden bihaber olmalı. Son sezonların en hit trendlerinden biri pijama pantolonlar. Hani şu genellikle minin minik desenleri olan, bol kesim salaş ve rahat pantolonlardan bahsediyorum. Yalnız bu kuralı çıkaranlara şu noktada hak vermek isterim ki pijama pantolonları giymek hakikaten de her yiğidin harcı değil. Bir kere vücut tipinizin buna uygun olması gerekiyor. Rahat kesimi ve desenli olması ile basen ve kalça bölgesini olduğundan daha geniş göstereceği için çok fit bir vücut gerektiriyor. Özellikle de armut tipi vücuda sahip olanların muhakkak kaçınması gereken bir pantolon tipi bunlar.

3- Düğünde beyaz giyilmez (tabii sizin düğününüz değilse)
İşte bana göre halen geçerliliğini koruyan çok da güzel ve anlamlı bir kural. Düğünlerde bir tanecik gelin olur ve o beyaz giyer. Size de arkadaşları olarak o rengi sadece ve sadece o gecenin prensesi olan gelin hanıma bırakmak uygun düşer. Beyaz haricinde her renk bizim nasılsa.

4- İç çamaşırlarınız kıyafetin içinden görünmemeli
İşte tarihin tozlu sayfalarından kopup gelen bir moda kuralı daha. Evet, bu kural hala İstanbul sokaklarında kendi emniyetiniz için geçerliliğini koruyor, korumak zorunda. Ama iş podyumlara geldi mi hiç de öyle değil. “Underwear as outerwear” denen trend yani iç çamaşırları kıyafet gibi giymek son dönemlerin yine en popüler trendlerinden. Özellikle ve podyumlarda sık sık karşımıza çıkıyor.

5- Fazla giyinmek az giyinmekten iyidir.
Gerçekten öyle mi acaba? Peki ya “less is more” yani “az aslında çoktur” söylemini ne yapacağız, peki ya minimalizm trendini? Yine de bu trendi direkt yıkalım veya direkt uygulayalım diyemeyeceğim. Bence bu durumdan duruma ve kişiden kişiye değişen bir düşünce. Minimalizmin de maksimalizmin de yeri ayrı.

6- Her şeyden önemlisi rahatlıktır.
İşte bu da en moda tutkununun bile tamamen karşı çıkamayacağı kadar güzel ve doğru bir kural. Şıklık tabi ki biz kadınlar için çok önemli ama hem şık hem rahat olanı ararız çoğu zaman. Ve bulduğumuz anda bizden mutlusu yoktur. Son dönemin trendlerine bakıyorum da dolgu topuklar, espadriller hep bu kuralın doğruluğunu ispatlar gibi değil mi?

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.