Mitomani hastalığı hayatı olumsuz etkiliyor

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

Kişilerin kendi söylediği yalana inanma hastalığı olan Mitomani, günlük hayatta bireyleri olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Mitomani hastası olan kişilerde hatalarını örtmek için sürekli yalana başvurma durumu sıkça görülüyor ve kişiler bir süre sonra söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlıyorlar.

Zaman içinde kendi vicdanlarından uzaklaşmaya başladıkça, gerçek bir varlık elde etmek amacıyla yalan söylemeyi sürdürüyorlar.

Mitomani hastaları yalan söylerken suçluluk duymuyor

Mitomani olarak adlandırılan bu durumdaki kişiler, çıkar elde etmek ya da çevresinin ilgisini çekmek içinde yalana başvuruyor. Bu yapıdaki kişiler bir makamı elde etmek için bile yalan söyleyebilirler. Mitoman kişiler için yalan söylemek yaşamlarında rutin bir davranış olarak kabul ediliyor. Söylemiş oldukları yalanların ortaya çıkması durumunda, bundan herhangi bir suçluluk hissetmiyorlar.

Mitomani kişiler için yalan söylemek olağan bir davranış olarak görülüyor. Bu kişiler sessizliğe tahammül edemiyor. Bulundukları ortamda yalan ve abartılarla birlikte konuşmaya girdikleri için kişilerin söyledikleri yalanlar ilk başlarda kolay anlaşılmıyor. Zamanla yalanların tek tek ortaya çıkmasından sonra, çevresindekiler bu yalanlara inanmamaya başlıyor. Bu kişiler gerçek mutluluğu yakalayamadığından, iş ve arkadaş çevrelerini sürekli değiştirmek zorunda kalıyor. Bu kişilerin yalanlarını düzeltme amaçları olmıyor, pişmanlık mekanizması işlemiyor. Kişiler yalanlardan sonra pişmanlık duyuyorsa, bunlar zaten Mitomani hastası olarak kabul edilmiyor.

Mitomani özellikleri nelerdir?

Bu kişiler çoğu zaman yalan söylediklerinin farkında oluyor, ancak bazen yalanlarına kendileri de kapılabiliyor. Bu yüzden sunumlarını daha etkili yapıyorlar. Mitomani hastaları genelde hareketli, cana yakın, sevimli ve sosyal kişiler oluyor. Fakat yalanları ortaya çıkarıldığında, agresif ve alıngan bir tutum sergileyebiliyorlar. Bu kişilerin yalanlarında süreklilik olsa da, tutarlılık olmuyor.

Yalan söylerken birtakım kurgular yapsalar bile, açıklarını kapatamıyorlar. Hayatın herhangi bir süreçte ortaya çıkan mitomani, kişide yalan söylemek için güçlü bir istek oluşturmaya yetiyor. Bu tür kişiler yalan söylemekten büyük bir haz duyuyor, bu onun için kişisel kazançların en büyüğü oluyor. Bu yüzden mitomani tedavisinin bu duruma uygun yapılması gerekiyor.

Mitomani hastalığı nasıl tedavi ediliyor?

Mitomani problemi olan kişiler kendisinde bir sorun olduğunu düşünmediğinden dolayı genelde tedavi olmayı istemiyor. Bu tür kişilerin hastalığını genellikle yakınları tarafından ortaya çıkarılıyor. Yakınları bu rahatsızlığı bulunan kişileri tedavi olması için ikna etmeye çalışıyor. Mitomani hastası kişileri tedaviye ikna ederken yumuşak davranmak ve kırıcı olmamaya dikkat etmek önem taşıyor.

Tedavi sırasında psikiyatristler öncelikle hastayı tanımak istiyor, neden yalan söylediğini anlamak için birtakım çalışmalar yürütülüyor. Konuşmalardan sonra güven ortamı oluştuğunda, hasta kişinin eksik duygu ve güveni yerine koyulması için çalışılıyor. Tedavinin iyi yapılması halinde, hastalığın yeniden tekrarlama olasılığı genelde çok düşük oluyor. Olası bir tekrarlama durumunda ise hasta bunun önceki tecrübelerinden dolayı kolay farkına vararak yeniden tedavi olma konusunda daha istekli oluyor.

Mitomani hastalığı kişilik bozuklukları, narsistik bozukluklar, asosyal kişilik yapısı, çocukluk dönemlerinde istismara uğramak, histerik kişilik yapısı gibi psikiyatrik sorunları olan kişilerde daha fazla görülüyor.

Mitoman kişilerde basit şeylerde ve gereksiz yerlerde yalana başvurma durumu sıkça görülüyor. Başkalarını kandırmak için yalan söylemiyorlar, söyledikleri yalanlar plansız bir şekilde oluyor. Mitoman kişiler en büyük problemi eşleriyle yaşıyor. Tedavisi olan bir hastalık olan mitomaniden kurtulmada kişilerin bunun farkında olmaları ve tedaviye yönelmeleri büyük önem taşıyor.

More from the blog

Hayır Diyememe Sorununa Çözüm Önerileri

‘’Hiç kimseye hayır diyemiyorum.’’ "Bazen istemediğim şeyleri hayır diyemediğim için yapmak zorunda kalıyorum.’’ "Kimseyi kırmak istemiyorum.’’ diyenlerdenseniz sizinde hayır diyememe sorununuz olabilir. Sebebi psikolojik bir...

Hamilelik Dönemi Psikolojisi ve Alınması Gereken Önlemler

Bir çeşit bunalım ve psikolojik buhran süreci. Bugün sizlerle hamilelik dönemi psikolojisi üzerinde duracak ve fikir sahibi olacağız.

Başarılı olmanın formülü

Başarılı olmak için öncelikle neler yapılması gerekiyor?

Kış Depresyonu ile Savaşma

Uzman Psikolog Sibel Deniz Toledo Falay, kış depresyonu sebeplerini ve kendimizi daha iyi hissetmek için yapabileceklerimizi anlattı.