Meyve Yemeniz İçin 10 İyi Neden!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Meyve, ideal bir besin maddesidir, onu sindirmek için çok az bir enerji gerekir ve buna karşılık vücudunuza çok şey verir. Örneğin meyve beyni çalıştıran tek besin maddesi.

Meyveler, esas olarak fruktozdan oluşur, geri kalanının çok büyük bir kısmı ise Sudan ibarettir. Dolayısı ile meyve tüketimi vücudumuzu hem besler hem de temizler.

Meyvelerle ilgili tek problem, insanlarının çoğunluğunun, besleyici elemanlarını etkili olarak sindirebilmek için nasıl tüketmeleri gerektiğini bilmemesidir.

Meyveleri daima mide boşken tüketmeli. Çünkü normal olarak meyveler midede değil, incebağırsakta sindirilirler. Eğer mide boşsa, meyveler çabucak buradan geçer ve şekerlerini serbest bırakacakları bağırsaklara geçerler. Ancak midede et, yer elması veya nişasta varsa, meyveler tuzağa düşer ve hemen mayalanmaya başlarlar.

Eğer akşam yemeğinden sonra meyve yerseniz, gece boyu midenizde bir ağırlık ve ağzınızda bir tatsızlık hissedersiniz. Bunun sebebi de meyveyi olması gerektiği gibi aç karna değil, tok karna tüketmiş olmanız.

Teneke kutularda veya diğer kaplarda satılan meyve sularını tüketmemeye çalışın çünkü üretim zamanının büyük bölümünde meyve özü, sıcak olarak işleme tabi tutulur ve orijinal yapısı aside dönüşür. Ayrıca koruyucu maddeler de meyve sularına ilave edilir.

Satın alabileceğiniz en güzel şey; bir meyve sıkacağı. Meyve sıkacağından elde edeceğiniz meyve suyunu da aç karna içebilirsiniz. Meyve suyu çok daha hızlı sindirildiği için de 15 – 20 dakika sonra bir şeyler yiyebilirisiniz.

Massachusets’deki Farmington kardiyoloji kliniğinin şefi Dr. William Castillo, meyvelerin kendimizi kalp hastalıklarına karşı korumamız için yiyebileceğimiz en güzel besin maddesi olduğunu söylüyor. Ayrıca meyvelerde bulunan P vitaminin, kanın koyulaşmasını ve damarların tıkanmasını engellediğini de belirten Castillo, iç kanamalara ve kalp krizine sebep olan kılcal damarları da güçlendirdiğini ekliyor.

Güne nasıl başlamalısınız

Sabahleyin kalkar kalkmaz sindirim sisteminizi bütün gün sindirmek zorunda kalacağı besinlerle doldurmak yerine, hazmı kolay, vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olacak meyveleri tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

Güne başlarken vücudunuzu besin maddeleriyle doldura alışkanlığınızdan vazgeçtiğinizde, inanılmayacak şekilde enerjinizin ve canlılığınızın arttığını göreceksiniz.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.