Mevsimsel Depresyon; Mavi Sonbahara Güneş Tedavisi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sonbahar ve kış aylarında günler daha kısa ve daha koyudur. Bu zamanlarda birçok kişi de kış depresyonu olarak bilinen mevsimsel duygudurum bozukluğu belirtileri, yaşamaya başlar. Bu duygu durum bozukluğu mevsimsel değişikliklere bağlıdır ve depresyon, yorgunluk ve sosyal kaçınma ile kendini gösterir.

Bu belirtiler genellikle sonbahar döneminde başlayan kısa gündüz saatleri, gri gökyüzü, kapalı soğuk hava ve daha az güneş ışığı ile insanları etkileyerek kış boyunca devam edebilir.

Mevsimsel depresyonun belirtileri şunlardır:

Gündüz yorgunluk

Uyku düzeninde değişiklikler, genellikle çok uyuma şeklinde olabilir.

Sosyal durumlarda ve normal günlük aktivitelerde azalma ve çekilme.

Yemek yeme isteğinde artış ve kilo alımı gibi beslenme alışkanlıklarında değişiklikler bununla birlikte genellikle karbonhidratlara aşerme.

Kadınlar mevsimsel depresyonu gösterenlerin yüzde 60-90’lık grubu oluşturmaktadır. Yine yaş da mevsimlik depresyon için güçlü bir öngörü sağlar. Dolayısıyla gençler kış depresyonu bulguları geliştirmeye daha yatkındırlar.

Amerikada yapılan Mevsimsel duygu durum bozukluğu tedavisi ile ilgili önemli bir çalışmada, araştırmacılar, depresyon problemi olan denekleri kış mevsiminde normalden 10 ila 20 kat daha parlak olan ışıklara maruz bıraktığında plasebo tedavisi uygulanan diğer gruba göre bu depresyonlu grubun 3 hafta sonunda tam ya da tama yakın bir rahatlama yaşadıkları bulgulanmıştır. Buda göstermektedir ki ışığın kişi üstündeki etkisi yadsınamayacak oranda ortadadır.

Mevsimsel duygudurum bozukluğu ile başa çıkmak için yapılabilecek bazı öneriler

Eğer mevsimsel depresyon belirtileri yaşıyorsanız ve hafif düzeyde olduğunu düşünüyorsanız, gün boyunca daha fazla güneşe maruz kalın. Belirtileri hafifletmeye yardımcı olmak için mümkün olduğunca fazla güneş almak için bir öğle yürüyüşüne çıkın. Depresyonunuz daha şiddetli ise, uygun tedavi için bir psikolog ya da psikiyatriste danışın.

Uzman Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...