Meryem Uzerli nasıl zayıfladı?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gece yemenin formülü var mı? Meryem Uzerli nasıl zayıfladığını anlattı. 

Bahar geldi, yaz yaklaşıyor. Diyet koçları Bebek sahilinde danışanları yürütmeye çoktan başladı. Moda diyetler de tekrar hayatımızda. Beslenme ve diyet uzmanı Banu Kazanç ise beslenme uzmanı olmayan koçlara da hızlı kilo verdirmeye yönelik protein ağırlıklı diyetlere de karşı.

“Sağlığınızdan olursunuz” diyor. “Protein metabolizmayı hızlandırır ama aşırısı zarar verir. Protein ağırlıklı diyetlerde enerji ihtiyacınızı karbonhidrat yerine proteinden sağlayacağınız için yağdan değil kastan kilo verirsiniz” diye de ekliyor.

Kas erimesine bağlı olarak da kalpte ritim bozukluğundan konsantrasyon eksikliğine kadar pek çok rahatsızlığın ortaya çıkabileceğini söylüyor. “İstediğin kadar yumurta yiyebilirsin” gibi ifadelere de itiraz ediyor.

“Yumurtayı sınırsız yiyemezsiniz. Çünkü yumurta bir süre karaciğerde depolanır, kolesterol olarak kana verilir ve damar tıkanıklığına neden olabilir; aynı kırmızı et ve sakatat gibi” diyerek, zayıflarken sağlığı korumanın önemini vurguluyor

Meryem Uzerli nasıl zayıfladı?
Meryem Uzerli nasıl zayıfladı?

SAĞLIKLI BİR DİYETTE OLMASI GEREKENLER
Muhteşem Yüzyıl’da oynarken verdiği kilolarla konuşulan Meryem Uzerli’yi de zayıflattığını belirten Kazanç, “Uzerli kilo vermek istiyordu. Birdenbire değil, yavaş yavaş, 2 ayda sağlıklı bir şekilde, kas oranını koruyarak kilo verdi” diyor.

Sağlıklı bir diyette olması gerekenleri de haftada 3 gün balık, 2 gün kırmızı et ve 2 gün de beyaz et olarak sıralıyor. Bol bol su içilmesini ve sporun da abartmadan günde 45 dakika yapılmasını öneriyor. Ona göre her şeyin fazlası zarar.

Meryem Uzerli nasıl zayıfladı?
Meryem Uzerli nasıl zayıfladı?

‘GECE YEMENİN FORMÜLÜ YOK’
Uzun saatler çalışan ya da iş ritmi gün ışığına uymayan veya sırf keyif için pek çok insan gece yemek yemekten kendini alamıyor. Gece yemenin zararlı, kilo aldıran bir şey olduğu herkesin kafasına kazındı.

Eh ama teknoloji de tıp da ilerledi. Banu Kazanç’a, “İnsanlık gece yemenin zararsız bir yolunu bulamadı mı” diye sordum.

Yanıt netti: “Hayır.” Gece 10’dan sabah 6’ya kadar yemek zararlı. Yani işin sırrı, gün ışığına göre yeme, içme ve uyuma ritmini tutturmakta…

Çünkü insan metabolizması hâlâ gün ışığına programlı çalışıyor.

 

 Aysun ÖZ / HT CUMARTESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.