Meme kanserinde erken teşhis çok önemli

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Meme kanseri vakaları son dönemde giderek artarken uzmanlar, düzenli olarak mamografi çektirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Meme kanseri vakaları son dönemde artmakla beraber ölüm oranı sabit kalıyor. Türkiye Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği doktorlarından Op. Dr. Cavit Hamzaoğlu, meme kanserinin akciğer kanserinden sonra dünyada görülme riski en fazla olan kanser türü olduğunu söyledi. Kadınlarda meme kanserine yakalanma oranının dünya üzerinde değişiklik gösterdiğini belirten Hamzaoğlu, Amerika’da her 8 kadında bir, Avrupa ülkelerinde 10 kadında bir, ülkemiz için kesin olmamakla birlikte 14-15 kadında bir görülmekte olduğunu ifade etti.

Meme kanserine yakalanma riskinin kadınlarda erkeklere oranla 100 kat fazla olduğunu dile getiren Hamzaoğlu, son yıllarda erkeklerde görülen vaka sayısının yüzde 50 arttığını belirterek erkeklerin de dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Meme kanseri nedir

Meme kanserinin oluşumu hakkında bilgi veren Hamzaoğlu meme kanserini, memede bulunan süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin kontrol dışı olarak çoğalmaları ve vücudun çeşitli yerlerine giderek çoğalmaya devam etmeleri olarak tanımladı.

Hamzaoğlu ayrıca, meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenleri şöyle özetledi: “50 yaş üzerinde olan kadınlarda meme kanseri görülme sıklığı 4 kat daha fazladır. İlk çocuğunu 30 yaşından sonra doğuran kadınlarda meme kanseri görülme oranı iki kat fazladır. Hiç çocuk doğurmayan kadınlarda risk hafif yükselmektedir. 12 yaşından önce adet görmeye başlanması, 50 yaşından sonra hala adet görmeye devam etmesi riski artırmaktadır. Tüm meme kanserlerinin yüzde 25’i aileseldir. 10 yıldan fazla östrojen tedavisi gören kadınlarda risk artmaktadır. Alkol ve sigara kullanımıyla düzensiz beslenme riski artırıyor.”

Erken teşhis hayat kurtarır

Erken tanının önemini vurgulayan Hamzaoğlu, yüzde 96’ya varan oranlarda erken tanı ile hayatta kalma şansı olduğunu ifade etti. Yirmili yaşlardan itibaren kişinin kendini kontrol etmesi gerektiğine değinen Hamzaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “20-40 yaşları arasında 3 yılda bir, 40’li yaşlardan sonra her yıl, daha sonraki yaşlarda risk durumuna göre yılda bir mamografi çektirilmesini tavsiye ediyorum.”

Kişinin kendisini muayenesinin önemini bir örnekle destekleyen Hamzaoğlu, yaklaşık yüzde 42’lik bir oranla kişinin kendini muayenesi sırasında tanı koyduğunu belirtti. Meme kanserinin korkulacak bir hastalık olmadığını belirten Hamzaoğlu, asıl korkulması gerekenin geç tanı konması olduğunu sözlerine ekledi.

More from the blog

Hekim Göçü (Özel Haber)

Hekim Göçü ! Haklarını alamadıkları gerekçesiyle 17-18 Mayıs tarihlerinde iş bırakan hekimler, ülkede gündeminin birinci sırasına yerleşti. Twitter #SağlıkÇöktüDoktorGöçtü etiketi ile yıkıldı !  Hekimlerin ve sağlık...

Online Eğitim Platformu “PharmObesity” Açıldı!

21’inci yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri olan obezite, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir hızla artıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bugün...

Fibromiyalji Belirtilerine Dikkat!

Fibromiyalji, vücudun her bölgesinde yaygın ağrı, uyku sorunları ve yorgunluğun yanı sıra sıklıkla duygusal ve zihinsel sıkıntıya neden olan bir hastalık olarak tanımlanıyor.     Fibromiyalji belirtileri...

Çilek Tüketiminin 8 Önemli Neden!

İlkbahar ve yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden olan çilek sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda sağlığımız üzerindeki etkileriyle de ön plana çıkıyor! C vitamininden en...